Čestná zmínka

Čestná zmínka: Jerry Pendergrass (záchrana policisty Andy Zinka)

Když Jerry Pendergrass 4. června 2018 slyšel houkání sirén a hluk střelby poblíž svého domu ve Springfieldu, Missouri, vzal legálně drženou zbraň a šel se podívat ven, co se děje.

Pendergrass zasahuje

Ke svému překvapení se Pendergrass za domem ocitl v boku muže, který ležel postřelený na zemi, zatímco kousek od něj se policista Andy Zinke snažil vyřešit závadu na své zbrani. Když viděl, jak postřelený muž pozvedává hlaveň zbraně směrem k policistovi, Pendergrass na něj zamířil tu svou a zakřičel: “Nedělej to, sanita už jede, takhle to nemusí skončit, nedělej to.

Postřelený sklonil hlaveň, chvíli se díval na svou zbraň a následně ji opět pozdvihl směrem k policistovi. Tomu se během těch pár vteřin vykoupených Pendergrassem podařilo závadu vyřešit.

Pendergrass i policista oba současně vystřelili na pachatele. Ten zemřel na místě, spoušť zmáčknout nestačil. Dříve ale několikrát vystřelil na jiného policistu, který za ním běžel kvůli krádeži balíku ze zápraží u domu poblíž.

Byl to jeden z těch okamžiků, kdy když vidíte cizího člověka se zbraní, tak Vás to může opravdu vylekat. Ale já jsem to prostě viděl v jeho tváři – prostě jsem viděl že Jerry nepředstavoval hrozbu jako ten pachatel a strašně se mi ulevilo. Je málo lidí, kteří by něco podobného udělali. Určitě lidi nevyzýváme k tomu, aby tohle dělali, zvlášť pokud nemají trénink, ale Jerry se to rozhodl udělat sám od sebe. Odvaha, kterou ten den ukázal, je obdivuhodná a měl jsem opravdu štěstí, že tam vedle mě byl. (policista Andy Zinke)

Jerry v prosinci 2018 obdržel vyznamenání od velitele místní policie.

Zdroj: KSPR.com


Civilní držení zbraní v Missouri

Ústavní zakotvení

Právo držet a nosit zbraně missourijská ústava zaručuje od samotného počátku státu v roce 1820. Toto ustanovení bylo opakovaně novelizováno s výraznými změnami textace, a to v letech 1865, 1875, 1945 a 2014.

Novela v roce 1875 zavedla dovětek, že právo držet a nosit zbraně se nevztahuje na skryté nošení zbraní. V textu tento dovětek vydržel až do roku 2014.

Současné znění ústavního zakotvení držet a nosit zbraně má následující podobu v článku 1 odst. 23 missourijské ústavy:

Právo každého občana držet a nosit zbraně, střelivo a doplňky typické pro běžnou funkci zbraní, za účelem obrany domova, sebe, rodiny a majetku, nebo pokud je zákonně svolán k pomoci veřejné moci, nesmí být zpochybňováno. Práva zaručená tímto ustanovením jsou nezadatelná. Jakákoliv omezení těchto práv musí být podrobena detailnímu přezkumu a stát Missouri má povinnost tato práva šetřit a za žádných okolností nesmí odmítnout ochranu proti jejich porušení. Toto ustanovení nesmí být vykládáno jakožto zamezující parlamentu v přijímání obecných zákonů omezujících právo odsouzených zločinců nebo osob určených soudy jakožto nebezpečných sobě či jiným v důsledku duševní nemoci.

Skryté nošení

Stát Missouri zakázal skryté nošení zbraní civilisty v roce 1875. Zákaz přetrval po 128 let. První pokus uzákonit pravidla umožňující skryté nošení zbraní v Missouri přišel v roce 1999. Zavedení skrytého nošení neprošlo v referendu poměrem 48:52, přičemž všechny okresy kromě města St. Louis volily pro umožnění nošení zbraní. St. Louis je přitom městem s nejvyšší vražedností v USA (v roce 2017 65.83 na 100.000 obyvatel, tedy přibližně 100x vyšší než průměr ČR), obyvatelé města nicméně zřejmě pevně věří (věřili) mantře “zbraně nepotřebujete, policie vás ochrání.”

Snahy o zavedení možnosti nošení zbraně pro sebeobranu se naplnily až v roce 2003. Tehdy bylo ve státě zavedeno nárokové vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně pro sebeobranu po té, co parlament přehlasoval veto guvernéra.

Následně byl v roce 2016 přijat zákon umožňující skryté nošení legálně držených zbraní i bez povolení. Zákon opět nejprve vetoval guvernér, avšak jeho veto bylo přehlasováno. Vešel v účinnost 1. ledna 2017. K přijetí zákona došlo na pozadí nárůstu vražednosti ve státě o polovinu (z 402 vražd na 594) od roku 2014. Předpokladům legálního držení zbraní v USA se věnuje článek: Rozšíření databáze NICS pro zbraňové prověrky.

Missouri tak vyniká jako stát s nejvyšší vražedností mezi těmi s bezformálním nošením zbraní, přičemž k přijetí došlo právě po nárůstu vražednosti. Ta je zde o něco vyšší než v Marylandu, kde naopak civilisté povolení k nošení zbraní pro sebeobranu nemohou získat vůbec. Tématu se podrobně věnuje článek: USA: Statistiky civilního držení zbraní a vražednosti.

Zásahy ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *