Čestná zmínka

Čestná zmínka: Jerry Pendergrass (záchrana policisty Andy Zinka)

Když Jerry Pendergrass 4. června 2018 slyšel houkání sirén a hluk střelby poblíž svého domu ve Springfieldu, Missouri, vzal legálně drženou zbraň a šel se podívat ven, co se děje.

Ke svému překvapení se za domem ocitl v boku muže, který ležel postřelený na zemi, zatímco kousek od něj se policista Andy Zinke snažil vyřešit závadu na své zbrani. Když viděl, jak postřelený muž pozvedává hlaveň zbraně směrem k policistovi, zamířil na něj tu svou a zakřičel: “Nedělej to, sanita už jede, takhle to nemusí skončit, nedělej to.”

Postřelený sklonil hlaveň, chvíli se díval na svou zbraň a následně ji opět pozdvihl směrem k policistovi. Tomu se během těch pár vteřin vykoupených Pendergrassem podařilo závadu vyřešit.

Pendergrass i policista oba současně na pachatele vystřelili. Ten zemřel na místě, spoušť zmáčknout nestačil. Dříve ale několikrát vystřelil na jiného policistu, který za ním běžel kvůli krádeži balíku ze zápraží u domu poblíž.

Byl to jeden z těch okamžiků, kdy když vidíte cizího člověka se zbraní, tak Vás to může opravdu vylekat. Ale já jsem to prostě viděl v jeho tváři – prostě jsem viděl že Jerry nepředstavoval hrozbu jako ten pachatel a strašně se mi ulevilo. Je málo lidí, kteří by něco podobného udělali. Určitě lidi nevyzýváme k tomu, aby tohle dělali, zvlášť pokud nemají trénink, ale Jerry se to rozhodl udělat sám od sebe. Odvaha, kterou ten den ukázal, je obdivuhodná a měl jsem opravdu štěstí, že tam vedle mě byl. (policista Andy Zinke)

Jerry v prosinci 2018 obdržel vyznamenání od velitele místní policie.

Zdroj: KSPR.com


Missouri

Missouri přijalo legislativu zavádějící nárokové povolení ke skrytému nošení zbraně v roce 2003. V roce 2016 následně Missouri přijala legislativu, která umožňuje skryté nošení zbraně bez potřeby získání zvláštního povolení. Legislativu nejprve vetoval guvernér Jay Nixon (demokraté), jeho veto ale bylo následně přehlasováno a místní občané starší 19 let tak od 1.1.2017 pro legální skryté nošení zbraně musí splnit pouze podmínky legálního držení zbraně.

V roce 2014 se Missouri stalo 10. státem, který v návaznosti na masovou vraždu spáchanou v Sandy Hook Elementary School in Newtown zrušil univerzální zákaz nošení zbraní ve školách a zavedl možnost určení zaměstnanců, kteří po absolvování zvláštního výcviku mohou ve školních budovách skrytě nosit zbraně. V květnu 2018 byla legislativa dále rozšířena v tom směru, že povolení k nošení v rámci škol mohou získat nejen učitelé a administrativní pracovníci škol, ale také jiné osoby.


Související:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *