Česká republika již úspěšně implementovala 82% povinností uložených ve zbraňové směrnici z roku 2017. Česká právní úprava totiž byla v řadě ohledů, které mají opravdový dopad na bezpečnost, výrazně napřed. Část směrnice, která s cílem zabránit páchání teroristických útoků nelegálně ozbrojenými (a mnohdy i nelegálními) teroristy na odzbrojených občanech zákazuje držení některých typů zbraní, ale u nás doposud implementována nebyla.
Evropská komise proti České republice na podzim 2019 zahájila formální řízení o nesplnění povinnosti implementovat zbraňovou směrnici, na jehož konci patrně bude ČR čelit pokutě ve výši 307 milionů Kč za rok trvání porušení. Stejné řízení bylo zahájeno celkem proti dvacítce států. Projděme si níže jejich seznam a současný stav zavádění nejnovějších unijních restrikcí na civilní držení zbraní.
Řízení o nesplnění povinností
Členské státy mají povinnost zavést opatření nařízená směrnicemi Evropské unie do národního právního řádu a tato opatření notifikovat Evropské komisi. V případě, že tak neučiní, následuje formální řízení o nesplnění povinností. Řízení má pět fází (viz čl. 258 a násl. SFEU):
- Komise zašle výzvu státu a stát musí do dvou měsíců odpovědět.
- Komise vyhodnotí odpověď, a pokud má za to, že nedošlo k implementaci, vydá formální stanovisko s příkazem zajistit změnu národní úpravy a ve stanovené lhůtě oznámit přijatá opatření. V této fázi se nyní nachází řízení ohledně neimplementace zbraňové směrnice Českou republikou.
- Evropská komise v případě nezajištění souladu v dodatečné lhůtě rozhoduje, zda-li případ předloží Evropskému soudnímu dvoru. Žalobu k Evropskému soudnímu dvoru pro neimplementaci může podat proti členskému státu také jiný členský stát. Evropský soudní dvůr vydá rozhodnutí, zda-li členský stát opravdu porušil povinnost implementace. Pokud ano, členskému státu je přikázáno zajistit změnu národní úpravy.
- Po rozhodnutí Evropského soudního dvora o nesouladu Evropská komise rozhoduje o tom, zda-li podá návrh Evropskému soudnímu dvoru na uložení pokuty.
- Evropský soudní dvůr ukládá pokutu ve výši navržené Evropskou komisí podle klíče vysvětleného v předchozím článku.
Země, proti kterým EK vede řízení, protože zbraňovou směrnici implementovaly pouze částečně:
- Belgie
- V mezičase došlo k “měkké” implementaci. Obsahuje grandfathering a zavádí zvláštní licenci pro držení neeurokonformních zásobníků. Některé části novely místní spolky napadly před soudy a doufají v jejich zrušení.
- Česká republika
- Poslanecká sněmovna bude v následujících týdnech projednávat implementační “mininovelu”, poslanecký tisk č. 92 přezdívaný “zombie zákon”. Tento tragický návrh byl v roce 2018 za velké slávy stažen z projednávání se slovy o tom, že “došlo k zastavení implementace”.
- Expertní pracovní skupina MV mezitím dokončila práci na přípravě návrhu zcela nové zbraňové legislativy, která se se zbraňovou směrnicí vyrovnává způsobem přijatelným jak pro EU, tak i pro české držitele zbraní. Návrh zatím nebyl ve sněmovně předložen.
- Estonsko
- Litva
- Polsko
- Stále se projednává konečná podoba nové zbraňové legislativy. Vedle unijních restrikcí se držitelé zbraní v Polsku snaží prosadit také nároková povolení k držení a nošení zbraně pro sebeobranu do samotného zákona (v současnosti převažují povolení z důvodu sportu, přičemž jejich nošení teprve v nedávné době povolila pouhá ministerská vyhláška, která nošení může stejně překvapivě opět zakázat).
- Portugalsko
- Švédsko
- Velká Británie
- Británie mezitím stačila Evropskou unii opustit.
Země, proti kterým EK vede řízení, protože zbraňovou směrnici neimplementovaly vůbec:
- Kypr
- Finsko
- Německo
- Mezitím proběhla tvrdá implementace+.
- Parlament schválil novelu zákona o zbraních, místo pouhé implementace zavedeny restrikce daleko za požadavky směrnice (zákon nabyde účinnosti v nejbližších dnech či týdnech).
- Řecko
- Maďarsko
- Irsko
- Lucembursko
- Nizozemí
- Rumunsko
- Slovensko
- Loni došlo k zastavení extrémně restriktivního návrhu vytvořeného úředníky Ministerstva vnitra. Současný stav přípravy implementace neznámý.
- Slovensko nadále zůstává zdrojem nelegálních zbraní, paradoxně této problematiky se zbraňová směrnice a implementace vůbec nedotýká, přičemž letos bude přezkoumávána účinnost směrnice: Ruský dealer ze slovenských “flobertek” uvařil 737 ostrých zbraní pro berlínské podsvětí.
- Slovinsko
- Španělsko
- Občanům se podařilo zabránit přijetí návrhu extrémně tvrdé implementace+. Vzhledem k nástupu nové vlády hrozí návrat k již odmítnuté verzi.
- Petice ANARMA požaduje odvolání úředníků odpovědných za zvrácený návrh “implementace”
- Španělsko: Demonstrace proti návrhu “implementace”, který je výrazně restriktivnější než zbraňová směrnice
Další běžící řízení proti ČR o nesplnění povinnosti:
Evropská unie v současnosti proti České republice vede 63 řízení o nesplnění povinnosti, z nichž 19 dospělo do fáze č. 2 výše. Z těchto 19 zatím jen dvě řízení, která se týkají čistoty ovzduší a azylového zákona, dospěla do pokročilejší fáze.
Zdroj: Databáze řízení o porušení povinností / původní zpráva zbrojnice.com
Související:
- 2020: Opotřebovávací válka proti občanským právům v oblasti civilního držení zbraní pokračuje, vytrvejme!
- Zákaz olova: Evropská komise se snaží zasadit smrtelnou ránu civilnímu držení zbraní
- Analýza: Vybrané zásahy ozbrojených civilistů proti aktivním vrahům
- Zřízení o ručnicích – česká zbraňová legislativa v roce 1524
- 50 let republiky: nastal čas ústavně chránit právo nabývat, držet a nosit zbraně
- Nízké zastoupení žen se zbrojními průkazy ohrožuje dlouhodobé zachování civilního držení zbraní v České republice
Poslanecký tisk č. 92 byl zatím zařazen mezi neprojednatelné nebo vyřazené body schůze.
Info zde:
https://www.psp.cz/sqw/ischuze.sqw?o=8&s=40
Seznam států prezentovaný zde:
https://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/infringements-proceedings/infringement_decisions/index.cfm?lang_code=EN&typeOfSearch=false&active_only=0&noncom=0&r_dossier=&decision_date_from=&decision_date_to=&EM=&title=2017%2F853&submit=Search
je poněkud odlišný od údajů uvedených v článku výše.
Tisk č. 92 byla dva roky v limbu. Pak byl zařazen na program schůze https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=92 a následně byl opět vyřazen. V každém případě jde nyní o aktivní legislativní návrh, což je zásadní změna oproti předchozímu stavu.
Co se týče seznamu států, buďte konkrétní, v čem vidíte tu odlišnost. Vycházel jsem z onoho linkovaného seznamu a z tiskového prohlášení Komise, které nad rámec seznamu rozděluje státy na částečně a zcela neimplementující: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/EN/INF_19_4251
Nepřel bych se nyní o č. 92 – co znamená a jaký význam má slovo “aktivní návrh”.
Co se týká seznamu. Tak vidím 3 datumy:
2018/11/22 Formal notice Art. 258 TFEU
2019/07/25 Reasoned opinion Art. 258 TFEU
O tomto asi mluví tento článek vycházející z toho INF_19_4251.
A pak je tam 2020/01/24 Formal notice Art. 258 TFEU
Takže teď vlastně nevím jak to přesně s těmi fázemi a jednotlivými státy vlastně je. To se vrací na začátek a bude následovat znovu Reasoned opinion Art. 258 TFEU?
Podle uvedeného odkazu, aktuálně komise vede proti státům přes 50 tisíc řízení. Evidentně jim něco nefunguje :-).
Podstata diktatury není v tom, že by důsledně vždy trestala všechny za všechno trestné.
Podstata diktatury je, že sice je skoro všechno trestné, ale diktatura trestá jen ty, které chce a vždy má za co trestat.
Země by se měly zamyslet, vystoupit z EU a založit si EU No.2. A nechat Frantíky a Němce, ať se baví v klubu dvou.