Evropská chemická agentura oznámila, že návrh textu úplného zákazu olova v brocích, střelách a závažích, který měl být představen v říjnu 2020, bude zveřejněn až v lednu 2021.
Shrnutí dosavadního vývoje
- Evropská komise od roku 2018 pracuje na zavedení zákazu olova v brocích “v mokřadech”.
- První polovinu roku 2019 EK, masmédia a někteří politici vyvraceli údajné dezinformace o přípravě zákazu olova v brocích, střelách a závažích také mimo mokřady. Ještě v březnu 2019 příslušný komisař osobně ujistil europoslance Zdechovského, že jde pouze o protiunijní propagandu.
- O tři měsíce později Evropská komise zadala ECHA úkol vypracovat návrh zákazu olova v brocích, střelách a závažích v mokřadech i mimo ně. Tento proces běží nezávisle vedle procesu zákazu olova “v mokřadech”.
- Takto koncipovaný zákaz olova neexistuje nikde na světě.
- Pro olovo existují omezené možnosti nahrazení v případě loveckých střel. V případě sportovního a bezpečnostního užití adekvátní náhražky neexistují. Pro vzduchovky a malorážky by zákaz olova byl naprosto smrtící. Ve svém důsledku by tedy zákaz olova navrhovaný Evropskou komisí vedl k postupnému úplnému útlumu civilního držení zbraní v Evropské unii.
- Zákaz olova je přijímán v procesu komitologie. Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, jde o více nedemokratický proces než v případě přijímání zbraňové směrnice skrz trialog. Komise může zákaz olova zavést i bez schválení Evropským parlamentem a Evropskou radou.
- Masmédia rozsah problému bagatelizují. Například lež České televize o tom, že se zákaz nepřipravuje, ovlivnila i hlasování o usnesení české Poslanecké sněmovny proti zákazu olova. Že šlo o porušení zákona o vysílání následně shledala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
- V únoru 2020 vyšlo najevo, že Evropská komise zvažuje přijetí zákazu i bez souhlasu Evropské rady a parlamentu.
- V květnu 2020 vypukl skandál, když vyšlo najevo, že oficiální dokumenty posílané jménem Evropské komise připravuje enviromentální lobbyistická organizace.
- V červenci 2020 Evropská komise potvrdila, že za mokřad je pro účely zákazu olova nutno považovat také “dočasnou plocha vody o rozměru 1 m² vzniklá po přeháňce na jinak suchém orném poli”.
Zákaz olověných broků v okolí kaluží (“mokřadech”)
Evropská unie v současnosti připravuje dva zákazy olova. První se týká broků. Oficiálně je nazýván zákazem “v mokřadech”. Bruselští úředníci se nicméně rozhodli do definice mokřadů zahrnout také okolí 100 metrů kolem jakékoliv po dešti náhodně vzniklé kaluže. Praktický důsledek “kalužových mokřadů” je zřejmý.
V typicky eurounijním stylu je “kalužový” zákaz vydáván za skvělý kompromis, podobně jako v případě zbraňové směrnice. Vždyť původní návrh počítal s okruhem 400 metrů kolem náhodně vzniklých kaluží, tak by přece měli být všichni spokojeni. Obdobně v případě zbraňové směrnice pracovní verze v jednu chvíli počítala se zákazem všech samonabíjecích zbraní s vyměnitelným zásobníkem, tak by přece všichni měli být spokojeni, že si mohou nechat zásobníky do pušek aspoň na deset nábojů. Prozatím.
Zákaz olověných broků v okolí kaluží se blíží do své finální fáze. Naposledy byl projednáván ve výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí (ENVI), jehož členové počtem hlasů 42 ku 33 odmítli k návrhu vznést připomínky.
Hlasování ve výboru předjímá, jak se ke kalužovému návrhu zákazu broků patrně postaví Evropský parlament jako celek. Jednání parlamentu k návrhu je plánováno v průběhu listopadu 2020.
Ve skutečnosti nicméně na finálním stanovisku Evropského parlamentu nezáleží. Hlasování je pouhou formalitou. Zákaz je přijímán v procesu Komitologie, v němž Parlament nemá pravomoc zákaz zastavit.
Úplný zákaz olověných broků, střel a závaží
Navzdory absenci pravomoci reálně ovlivnit výsledek má nicméně hlasování parlamentu zjevné dopady na reputaci Unie a vnímání legitimity evropské legislativy.
Je tedy zjevné, že časový posun ve zveřejnění konkrétního textu úplného zákazu olova ve střelách, brocích a závažích byl proveden účelově, aby tento návrh nepředcházel vyjádření Parlamentu k předchozímu zákazu.
Za jak dlouho přijde zákaz náhražek olova?
Olovo je přitom pro většinu typů střeleckého použití nenahraditelné. Nadto je řada náhražek olova extrémně toxická, zatímco olověné střely a broky, pokud nejsou pozřeny a nezačnou na ně působit žaludeční kyseliny, se zapouzdří a nebezpečí nepředstavují.
Je tedy jen otázkou času, kdy Evropská unie přijde se zákazy kovů, kterými bude olovo ve střelách a brocích nahrazeno.
Ale to už rozhází málokoho. Kombinace nárůstu ceny a nižší účinnosti (přesnosti) náhražek olova v mezičase zajistí dostatečný pokles civilního držení zbraní, aby proti finálním zákazům nemohl existovat žádný výrazný odpor.
Evropská unie
- Zbraňová směrnice:
- Zbraňová směrnice – podrobný popis legislativního procesu. Trialog, většinové hlasování, analýza dopadů
- Rozsudek Evropského soudního dvora: Evropská unie má pravomoc zakázat civilní držení jakékoliv kategorie zbraní
- Původ zbraní použitých teroristy v Evropské unii
- Jan Bartošek: Naše připomínky při přípravě směrnice nebyly brány v potaz
- Advokátka ESD: Evropská unie nesmí přijímat opatření v oblasti předcházení trestné činnosti
- Implementace zbraňové směrnice nemá nic společného s bojem proti terorismu
- Tomasz W. Stępień: Ve Firearms United očekáváme, že EU půjde v roce 2020 tvrdě po legálních držitelích zbraní
- Přehled zemí, proti kterým EK vede řízení pro nesplnění povinnosti implementovat zbraňovou směrnici
- Zákaz olova:
- Evropská komise se snaží zasadit smrtelnou ránu civilnímu držení zbraní
- Evropská komise potvrzuje, že okolí 100 metrů kolem kaluže vytvořené po dešti je pro účely zákazu olova mokřadem
- KOMITOLOGIE – karikaturně nedemokratický proces
- Evropská komise připravuje přijetí zákazu olova “v mokřadech” bez souhlasu poradního výboru
- Širší souvislosti návrhu Evropské komise a možnosti nahrazení olova ve střelách
- Vyjádření Evropské komise k návrhu z léta 2019
- Aktuální žádost Evropské komise k vypracování návrhu restrikcí ECHA – stručné shrnutí
- Nelegální zbraně:
- Pašované zbraně
- Nedostatečné konverze
- Původně legální zbraně
- Upravené plynovky, flobertky a poplašňáky
- Nelegální manufaktury
- Evropská unie a bezpečnost
- Počet zbraní v České republice ve srovnání s ostatními zeměmi EU: v okolních zemích převažují nelegální zbraně
- Židé by v evropských městech měli nosit pistole
- Evropský parlament: bojujte proti terorismu zákazem nošení nožů, úplným zákazem zombie nožů a motýlků
- Bruselské zmatení jazyků: Co se ztratilo v oficiálním překladu výzvy Evropského parlamentu k boji proti terorismu zákazem nošení nožů
děkuji za článek, i když se jedná o špatné zprávy (ostatně jak už je zvykem, když jde něco z EU).
O jakou formu by se v případě zákazu mělo jednat (nařízení, směrnici, rozhodnutí, doporučení nebo stanovisko), resp. jaká bude implementace do národního práva (automatická či se předpokládá schvalování v PČR?
A jsou známy nějaká vyjádření, zdali se v případě přijetí / implementace bude u nás vymáhat? Popřípadě, budou se např. zabavovat náboje a posílat na expertízy, zdali opravdu obsahují zakázané olovo (FMJ) anebo budou existovat nějaké sady do terénu …
H. Tak to nechám nákup malorážky na příští rok …
Marně se pokouším v článku nalézt alespoň nějakou naději. Zákaz olova a potažmo zákaz zbraní EU nakonec prosadí. Můžete prosím sepsat základní právnická doporučení pro odchod do ilegality?
Skoro to vypadá, že naděje zde jaksi není. To by musel přijít totální bojkot současného vedení EU a všech protizbraňových, environmentálních a jiných aktivistů a neziskovek. Je ještě možné se dostatečně hlasitě brát za svá práva? Děkuji všem, kteří se alespoň o něco pokouší, nebo na ty levárny ukazují.