Čestná zmínka

Čestná zmínka: Mark Vaughan (zastavení pachatele útoku v budově v Moore)

Mark Vaughan, provozní vedoucí společnosti Vaughan v Moore, Oklahomě, se 24. září 2014 věnoval rutinní činnosti ve své práci, když do budovy vešel 30letý islámský konvertita. Toho zde nedávno vyhodili z práce. Nožem napadl jednu z pracovnic, podřezal jí hrdlo a následně jí uřezal hlavu.

Dva pracovníci se mu v tom snažili zabránit, házeli na něj různé předměty, židle, a snažili se mu vzít nůž, přičemž došlo k proříznutí hrdla jednoho z nich.

Nebyl čas se rozmýšlet. Byl tam strašný chaos. Lidé volali a křičeli, probíhali kolem mě pryč zatímco já jsem šel dovnitř. Na konci chodby byla nějaká mela. Pachatel zrovna útočil na další oběť, když jsme na něj zavolal, že toho má nechat.

Přestal a chvíli na to se rozeběhl proti mě s nožem v ruce. Udělal jsem, co jsem musel.

Vaughan pachatele zastavil střelbou ze své osobní pistole.

Než byl zastaven, stačil pachatel jednu osobu zavraždit a jednu těžce zranit. Do budovy vešel s cílem zavraždit tři konkrétní osoby – dřívější pracovní kolegy; k dvěma osobám ze seznamu se už nestačil dostat. Již dříve se nechal slyšet, že nesnáší bělochy a v průběhu útoku vykřikoval islamistická hesla.

Pachatel byl 15.12.2017 odsouzen k trestu smrti.


Kromě aktivního držitele povolení ke skrytému nošení zbraně je Mark Vaughan také pomocným strážníkem (policejním rezervistou) místního úřadu šerifa.

Pomocní strážníci musí projít základním policejním výcvikem a každoročním tréninkem. Měsíčně pak musí odsloužit alespoň 16 hodin.


Oklahoma

Oklahoma zavedla nároková povolení ke skrytému nošení v roce 1995, tedy ve stejném roce jako Česká republika. V současnosti zde má povolení 6,2% dospělé populace, tedy přibližně dvojnásobek oproti ČR.

Řada amerických států umožňuje zaměstnavatelům ve svých provozovnách vytýčit “gun free zones”, kdy je následně vnešení zbraně trestným činem – i pro osoby s povolením ke skrytému nošení. Oklahoma byla jedním z průkopníků v zavádění legislativy, která znemožňuje zaměstnavatelům zakazovat zaměstnancům být ozbrojeni (zákaz se pak vztahuje pouze na zákazníky). Podobnou legislativu má v USA 22 států, ve 12 dalších státech se je nepodařilo prosadit kvůli tlaku velkých korporací.


Zdroj: Christian Science Monitor, Wikipedia, NewsOK,


Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *