Čestná zmínka

Čestná zmínka: Charl van Wyk (zastavení 4 teroristů v kostele v Kapském Městě)

Charl van Wyk je misionář a legální držitel zbraně, který dokázal s malým pětiranným revolverem zahnat čtveřici teroristů vyzbrojených nelegálními automatickými puškami a granáty, čímž zachránil život stovkám osob v kostele, které tito teroristé plánovali všechny zavraždit.

Charl van Wyk na bohoslužbě

Misionář Charl van Wyk se v neděli 25. července 1993 modlil v anglojazyčném kostele St. James v Kapském Městě. Původně plánoval do kostela přijet se svými známými, ale ti se nakonec nepřidali, takže v lavici v jedné z posledních řad seděl sám mezi několika neobsazenými místy. Jinak byl kostel docela plný – přibližně 1.000 lidí obsadilo lavice v obří místnosti, která svým vzhledem připomínala divadlo. Díky svažujícímu se auditoriu i lidé sedící vzadu dobře viděli na pódium, a z pódia bylo zase vidět zpátky.

K Charlovi se dříve doneslo, že během bohoslužby je plánováno teatrální představení, kdy lidé převlečení za policisty vtrhnou na pódium a odvlečou některé z mladších členů sboru pryč – s cílem následně probrat otázky týkající se svobody vyznání. Když vchodové dveře naproti pódiu rozrazili čtyři muži ozbrojení automatickými puškami R4 (jihoafrické varianty Galil ARM), kteří mezi lidi naházeli nějaké předměty a začali střílet, tak si na pár vteřin pomyslel, že použití slepých nábojů při představení je trochu přehnané.

Charl van Wyk. Foto: youtube

Místo modlení boj o život

V té chvíli si ale všimnul, že z police od něj odlétávají dřevěné třísky a zůstávají v ní díry po zásahu ostrými střelami. Zatímco Charl zalehl k zemi, místností se začaly ozývat výbuchy. Vhozené předměty totiž byly ruční granáty M26, na které útočníci navíc namotali hřebíky pro zvýšení smrtícího účinku.

Na zemi se Charl sehnul ke svému kotníku, na kterém měl v pouzdru připevněný malý dvoupalcový revolver ráže 38. Special. Zapřel se rukou proti lavici, zamířil a vystřelil na útočníky dva ze svých pěti nábojů. Uvědomil si, že se zbraní určenou k obraně na krátkou vzdálenost toho přes celý kostel moc trefit nedokáže, a odplazil se k bočnímu vchodu. Rozhodl se, že oběhne kostel a vběhne útočníkům do zad. Byť mu zbývaly jen tři náboje, byl odhodlán se útočníkům vyzbrojným armádními automatickými zbraněmi postavit.

Nic neskončilo dokud všechno neskončilo

Když oběhl kostel, viděl, jak útočníci nastupují do přistaveného vozidla. Jen jeden stál u vozu a puškou u boku mířil směrem k vchodu, kterým dříve vnikli dovnitř. Byť to v té chvíli nevěděl, tak Charl jednou ze svých dvou ran trefil jednoho z útočníků do paže. Útočníci dle svých pozdějších přiznání měli v plánu zavraždit úplně všechny osoby v kostele, ale když zjistili, že střely létají také druhým směrem, tak okamžitě vzali nohy na ramena.

Zatímco pachatelé sledovali ony vchodové dveře a čekali, až muž, co jednoho z nich trefil, vyběhne ven, tak Charl nezaváhal, a z druhé strany do vozu vystřelil své zbývající tři náboje. Navzdory naprosté palebné převaze pachatelé okamžitě šlápli na plyn a z místa útoku ujeli.

Než byli zastaveni, stačili pachatelé zavraždit 11 a zranit 58 osob.

Pachatelé

Útočníci, členové militantního křídla Panafrického kongresu, původně měli v plánu vejít dovnitř zadním vchodem, rozhodit molotovovy koktejly, a následně oběhnout kostel a u hlavního východu vyvraždit věřící. Zadní vchod byl ale uzamčen, a tak od plánu na zapálení kostela ustoupili.

Díky střelám, které zůstaly zaražené ve vozidle, se policii poměrně rychle podařilo identifikovat automobil útočníků. V návaznosti na to díky krvi, kterou ve voze a na místě útoku zanechal zasažený pachatel, mohli identifikovat také jej.

Jeden z pachatelů byl zadržen o deset dní později a byl následně odsouzen na 23 let odnětí svobody. Další tři byli zatčeni a obviněni v roce 1996. Zatímco probíhal proces, došlo v roce 1998 k omilostnění všech útočníků Komisí pro pravdu a rekonciliaci.

Charl van Wyk – boží bojovník za legální držení zbraní

Charl van Wyk se následně stal hlasitým odpůrcem zpřísňování zbraňové legislativy v Jižní Africe, zejména zavádění “gun free zones”.

 


Hrdina zalehl granát vlastním tělem

Jeden z vhozených granátů zneškodnil 21letý věřící. Jakmile granát spadl mezi lavice kousek od jeho místa, tak ho bez váhání zalehl, a za cenu vlastního života ochránil osoby v nejbližším okruhu.

Kromě Charla byli v kostele další dva ozbrojení civilisté. Jeden svou zbraň nestačil použít, o přítomnosti druhého se Charl dozvěděl až z novin.

Zdroje: Wikipedia, The American Warrior Show, WND.com

Zbraňová legislativa Jižní Afriky

Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Citát dne – C. van Wyk: povinnost odporovat zlu


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *