Kanadská média postupně odkrývají další a další informace o tom, co předcházelo spáchání masové vraždy v Novém Skotsku ve dnech 18. a 19. dubna 2020. Již dříve místní média přinesla příběh sousedů vraha, kteří jej policii v roce 2013 nahlásili pro násilné chování a nelegální držení zbraní. Nyní vyšlo najevo, že policie o pachateli věděla už o dva roky dříve a stejně jako v roce 2013 nijak nekonala. Policisty totiž zmátlo, že měl mít nelegální zbraně uschované v domě v jiném okrsku, než kde měl trvalé bydliště.
Shrnutí dosavadního vývoje v Kanadě
- Místní legislativě se podrobně věnuje článek Kanada: právní rámec legálního držení zbraní civilisty. Kanadské zákony jsou relativně restriktivní, předpokladem legálního držení zbraní je získání zbrojního průkazu. Zbraně musí být registrovány u policie. Ve srovnání s českou legislativou je kanadská legislativa poměrně “děravá”.
- Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Kanadě zásadně nevydávají. Loni držel takové povolení v celé zemi jen jeden člověk.
- Zbraňová legislativa je v Kanadě poměrně často novelizována, většinou v souvislosti s populistickou snahou zajistit bezpečnost prostřednictvím více restrikcí na legální držení zbraní:
- V roce 2018 došlo k novelizaci, která mimo jiné přeřadila samonabíjecí vz.58 mezi zakázané zbraně. Ty lze držet jen v rámci grandfatheringu (tj. do smrti bez možnosti dalšího převodu).
- Na novelu měla navázat další, v jejímž rámci by došlo k zákazu také pušek AR15. Zatímco zákaz zatím nebyl přijat, jeho ohlášení předvídatelně vedlo k nákupní horečce na tyto zbraně.
- Větší kanadská města trpí častými přestřelkami mezi členy gangů. Byť zločinci používají téměř výhradně pouze nelegální zbraně, například Toronto se snaží problém vyřešit úplným zákazem samonabíjecích zbraní.
- Kanadský černý trh se zbraněmi je velmi rozsáhlý a má především následující zdroje:
- Původně legální zbraně, které se majitelům “ztrácejí” v návaznosti na zavádění restrikcí.
- Zbraně od nastrčených držitelů zbrojních průkazů. Na rozdíl od ČR v Kanadě nedochází k následné kontrole držení registrovaných zbraní. Zejména gangy s klanovou strukturou mohou využít bezúhonné příbuzné k získání zbrojního průkazu a následně také zbraní.
- Zbraně pašované skrz hranice z USA, kterých je ale relativně málo.
- V posledních letech v Kanadě výrazně narůstá také domácí “garážová” výroba nelegálních zbraní. Policie se přitom obává především těch, které nazývá “rozparovače střev”.
- Nelegálně ozbrojený pachatel 18. a 19. dubna 2020 v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. Policie byla naprosto bezradná a občany vůbec nedokázala chránit. Pachatele se jí podařilo zastavit jen díky šťastné náhodě.
- Byť policie ohlásila, že pachatel byl ozbrojen nelegálně, Justin Trudeau 1.5.2020 bez jakékoliv předcházející veřejné nebo legislativní debaty vydal nařízení, kterým zakázal držení většiny samonabíjecích a také vybraných opakovacích pušek a brokovnic. Nařízení bylo vydáno v rámci pravomoci vlády zakázat zbraně nevhodné pro lov a sport, současně však vláda zavedla výjimku pro původní obyvatele, protože ti tyto zbraně potřebují pro lov.
- Média odkryla příběh dřívějších sousedů pachatele. Ti jej v roce 2013 nahlásili pro násilné chování a nelegální držení zbraní. Policie si s pachatelem promluvila, ale nijak nezasáhla. Pachatel následně začal terorizovat tyto sousedy. Přestože se jednalo o legálně dobře vyzbrojené a vycvičené osoby, profesionálního vojáka a bývalou policistku, raději se z místa odstěhovali.
Policejní stanice v širokém okolí obdržely v roce 2011 bulletin, že se nelegálně ozbrojený pachatel chystá zavraždit policistu
Nyní vyšlo najevo, že v roce 2011 vedení policie rozeslalo na místní policejní oddělení bulletin, ve kterém policisty varovalo před možným útokem pachatele. Ten byl identifikován jménem a detailně popsán. Bulletin uváděl informace, že pachatel drží nelegální zbraně a prohlásil, že se připravuje “zavraždit nějakého policajta“. Podle bulletinu pachatel v poslední době prošel duševním kolapsem. Detail informací v bulletinu je až neuvěřitelný: přesně popisuje, že zbraně pachatel uchovává ve skrýši za komínem.
Kromě toho bulletin obsahoval také zprávu, že policie pachatele vyšetřovala pro výhrůžky smrtí vlastním rodičům v roce 2010. Také v rámci toho vyšetřování byli policisté upozorněni, aby pachatele, který neměl žádnou legální zbraň, považovali za ozbrojeného.
Kdo nic nedělá…
Žádný policejní sbor se přitom v roce 2011 neměl k řešení problému.
Pachatelův dům, kde se měly nacházet zbraně, se nacházel v Portapique, zatímco své trvalé bydliště měl pachatel v Darmouthu. Byť relativně blízko, tato místa se nacházejí na území odlišných policejních okrsků. Na dotazy novinářů tedy každý z policejních okrsků odkázal na ten druhý.
Bulletin ohledně pachatele byl o dva roky později smazán z databáze v souladu se standardní praxí. Současně s tím zmizely i veškeré záznamy ohledně toho, zda-li policie v případu něco vykonala. O existenci bulletinu se média dozvěděla jen proto, že jeden z policistů si na něj vzpomněl po spáchání masové vraždy a podařilo se mu jej dohledat v devět let starém emailu.
Původ zbraní pachatele
Policie také uvedla, že tři pachatelovy nelegální zbraně “přišly z USA”. Jedna nelegální zbraň se “ztratila” při vypořádávání pozůstalosti původního majitele a jednu sebral policistce, kterou zavraždil.
Z nekonkrétní informace “přišly z USA” není zřejmé, zda-li tyto zbraně měly být propašovány skrz hranice, nebo se do Kanady dostaly legálně a až následně skončily na černém trhu. Kanadský černý trh je v poslední dekádě zaplaven obrovským množstvím původně legálních zbraní, které na něm končí v souvislosti s neustálým zaváděním restrikcí na civilní držení zbraní.
Lze tedy očekávat, že Justinem Trudeauem nařízené konfiskace zbraní nedopadnou o nic lépe, než na Novém Zélandu, kde 83 – 87% zakázaných zbraní skončilo v ilegalitě.
Nelegální zbraně:
- Pašované zbraně
- Nedostatečné konverze
- Původně legální zbraně
- Upravené plynovky, flobertky a poplašňáky
- Nelegální manufaktury