Zahraničí

Kanada: Nelegálně ozbrojený pachatel vraždil oběti v průběhu 13 hodin, vláda chce zakázat legální zbraně

Nelegálně ozbrojený pachatel 18. a 19. dubna 2020 v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. V této zemi s relativně restriktivní zbraňovou legislativou, kde smí zbraň pro sebeobranu nosit celkem 1 (jeden) občan, nyní vláda jako reakci na útok páchaný nelegálními zbraněmi na bezbranných občanech navrhuje zavedení dalších restrikcí na zbývající legálně držené zbraně, konkrétně úplný zákaz vybraných typů zbraní.

Shrnutí dosavadního vývoje v Kanadě

 • Místní legislativě se podrobně věnuje článek Kanada: právní rámec legálního držení zbraní civilisty. Kanadské zákony jsou relativně restriktivní, předpokladem legálního držení zbraní je získání zbrojního průkazu. Zbraně musí být registrovány u policie. Ve srovnání s českou legislativou je kanadská legislativa poměrně “děravá”.
 • Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Kanadě zásadně nevydávají. Loni držel takové povolení v celé zemi jen jeden člověk.
 • Zbraňová legislativa je v Kanadě poměrně často novelizována, většinou v souvislosti s populistickou snahou zajistit bezpečnost prostřednictvím více restrikcí na legální držení zbraní:
 • Větší kanadská města trpí častými přestřelkami mezi členy gangů. Byť zločinci používají téměř výhradně pouze nelegální zbraně, například Toronto se snaží problém vyřešit úplným zákazem samonabíjecích zbraní.
 • Kanadský černý trh se zbraněmi je velmi rozsáhlý a má především následující zdroje:
  • Původně legální zbraně, které se majitelům “ztrácejí” v návaznosti na  zavádění restrikcí.
  • Zbraně od nastrčených držitelů zbrojních průkazů. Na rozdíl od ČR v Kanadě nedochází k následné kontrole držení registrovaných zbraní. Zejména gangy s klanovou strukturou mohou využít bezúhonné příbuzné k získání zbrojního průkazu a následně také zbraní.
  • Zbraně pašované skrz hranice z USA, kterých je ale relativně málo.
  • V posledních letech v Kanadě výrazně narůstá také domácí “garážová” výroba nelegálních zbraní. Policie se přitom obává především těch, které nazývá “rozparovače střev”.

Útok v Novém Skotsku

Mimo kategorii Čestná zmínka se až na důvodné výjimky popisu útoků aktivních vrahů vyhýbám. Útok v Novém Skotsku bude patřit k těmto výjimkám. Útok ukázal naprostou bezradnost policie, které se pachatele podařilo po 13 hodinovém vraždění zastavit jen naprostou náhodou.

Pachatel větší část svého běsnění prováděl v opravdové policejní uniformě a vozidle v policejních barvách. Tuto informaci policie veřejnosti sdělila 3 – 4 hodiny poté, co ji zjistila. A to prostřednictvím twitterového účtu, nikoliv systému včasné výstrahy.

Útok měl následující podobu:

 • Pachatel napadl svou dlouholetou přítelkyni. Ta před ním utekla do lesa. Pachatel ji chvíli bezvýsledně hledal. Následně podpálil svůj dům a zaútočil na sousedy. Policie první telefonát obdržela 14. dubna v 22:14 hod.
 • První hlídka na místo dorazila po 12 minutách, přičemž nalezla celkem 13 zavražděných osob v okolí a uvnitř 8 domů, z nichž 3 byly v plamenech.

Utíkal jsem daleko do lesa a zůstal jsem ležet na zemi asi čtyři hodiny a modlil jsem se, aby přišla policie. Když mě pak našli, tak mě odvezli opancéřovaným vozidlem. Byla to noční můra z pekla. [Clinton Ellison, který unikl pachatelovu běsnění]

 • Policie relativně rychle identifikovala, kdo je pachatel. V 23:32 vydala upozornění občanům, že se v místě pohybuje aktivní vrah, a vyzvala je, aby se uzamkli a zůstali doma.
 • Později policie zjistila, že pachatel místo opustil v 22:35, přičemž vozidlem odjel přes pole. Noc strávil ve městečku 26 kilometrů daleko od místa útoku.
 • Následující den v 6:30 ráno pachatel v městečku 37 kilometrů daleko od místa prvního útoku vešel do jednoho z domů a zavraždil v něm dvě osoby. Pak zavraždil dva sousedy a dům zapálil.
 • V této době policie dala na vědomí hlídkám, že pachatel je oblečen do opravdové policejní uniformy a pohybuje se ve vozidle vypadajícím jako policejní (pachatel sbíral vyřazená policejní vozidla).
 • V 9:35 pachatel z vozidla zastřelil náhodnou kolemjdoucí ženu.
 • V 9:45 se pachatel v policejní uniformě a se zbraní v ruce snažil dostat do domu svých známých, ti ho ale nepustili a zavolali policii.
 • V 10:17 policie na Twitteru dala na vědomí informaci o pachatelově policejní uniformě a vozidle.
 • V této době pachatel provedl dvě “silniční kontroly”, v jejichž rámci zavraždil řidiče zastavených vozidel.
 • V 10:49 pachatel zastavil vedle policejního vozidla, jehož řidička na místě čekala na příjezd jiné policistky, a řidičku postřelil. Té se podařilo z místa ujet do nemocnice.
 • Následně se pachatel čelně srazil s vozidlem policistky, na kterou čekala jeho předchozí oběť. Po nárazu vystoupil z vozu a policistku zavraždil. Oba vozy zapálil a následně zavraždil řidiče, který zastavil, aby jí pomohl. Pokračoval vozidlem své poslední oběti.
 • Pachatel zavraždil další ženu v jejím domě, převlékl se do civilního oblečení a odjel jejím vozem. Policie v té chvíli pátrala po předchozím vozidle.
 • V 11:26 pachatel dorazil k čerpací stanici doplnit palivo. Náhodou zde zrovna dočerpával policista, který jej poznal a zastřelil.

Trudeau má lék na nelegální zbraně: zakázat legální zbraně

Kanadská policie neupřesnila, jaké zbraně pachatel při útoku použil. Pouze konstatovala, že je držel nelegálně. Nebyl držitelem zbrojního průkazu a měl zápis v trestním rejstříku za napadení v roce 2001. Přesný původ zbraní, stejně jako originální policejní uniformy, je nyní předmětem policejního šetření.

Podobně jako po útoku nelegálně ozbrojeného islamistického extremisty v roce 2018, i nyní kanadská vláda za nejlepší reakci považuje přijetí dalších restrikcí na legální držení zbraní.

Ostatně s tím Justin Trudeau přišel už během volební kampaně, když se snažil odvést pozornost od své rozsáhlé “blackface” kontroverze. Tyto volby Liberální strana Justina Trudeau vyhrála se ztrátou 240.000 hlasů, takže má šanci tento plán uvést v praxi.

Zdroje: Globe and Mail, Country 94.1, Windsor Star, AP, Kelowna Now, Vice, Buzzfeed,

Komentář zbrojnice.com

Politicko-legislativní reakci nemá smysl komentovat. Však jsme si tím sami prošli, když Evropská unie zneužila teroristické útoky spáchané nelegálními zbraněmi (a mnohdy i nelegálními pachateli) na odzbrojených obětech k zavedení restrikcí na legálně držené zbraně.

Stejně tak nemá smysl rozvádět, že i kdyby zrovna tento pachatel zrovna tohoto útoku byl legálně ozbrojen, pak by zavádění dalšího kola populistických restrikcí kýžený efekt nepřineslo.

Při podrobném seznámení se s tímto případem nicméně nelze než vzpomenout na prosincové události v Ostravě, k čemuž jsem tehdy uvedl:

Přestože statisticky jsou zásahy ozbrojených civilistů proti aktivním vrahům z 94% úspěšné, pravda je taková, že nevíme, zda-li by legálně ozbrojená osoba v čekárně mohla cokoliv změnit. Nikdo nemůže s vážnou tváří říct, že nikoliv, ledaže v koutku duše patří k médii vytvořenému fanklubu pachatele. Nelze ani říct opak, dokud policie přesně nepopíše, jak útok probíhal.

Je nicméně jisté, že po zasažení prvních devíti obětí měl pachatel dostatek času a prostoru, aby si vybral kohokoliv dalšího v celé nemocniční budově. Následně měl dostatek času, aby si vybral kohokoliv dalšího v podstatě v celém Slezsku nebo na střední Moravě.

Pro podobné situace je typické buďto spáchání sebevraždy na místě útoku, nebo pokračování na dalších a dalších místech, dokud pachatel není zastaven. Každý, kdo viděl záběry s armádou uniforem před nemocnicí, si jistě musel položit otázku: nemůžou chybět jinde? Kdo chrání ty statisíce dalších měkkých cílů v okolí?

Odpověď je taková, že nikdo. Ze samotné definice totiž plyne, že pokud je cíl chráněný, není již měkký. A na změnu z chráněného zpět na měkký většinou pachateli stačí jen trocha trpělivosti.

Po útoku ve Westgate, kde teroristé zavraždili 67 osob, zatímco ozbrojení civilisté zachránili přibližně 600, generální tajemník Interpolu prohlásil:

Jak můžete ochránit měkké cíle? To je opravdová výzva. Nemůžete mít ozbrojenou policii úplně všude. (…) Jedna cesta je mít ozbrojené občanstvo; snad je vám jasné proč. Druhá je vytvořit enklávy, které jsou tak chráněny, že předtím, než se kdokoliv dostane k měkkým cílům, bude muset projít extrémními bezpečnostními opatřeními.

Řešení tedy může přinést buď režim podobný Saudské Arábii či Severní Koreji, anebo ozbrojené občanstvo.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

One Reply to “Kanada: Nelegálně ozbrojený pachatel vraždil oběti v průběhu 13 hodin, vláda chce zakázat legální zbraně

 1. Zdravím z Halifaxu, Nového Skotska. Pachatel neměl povolení k vlastnictví zbraní:

  https://theconversation.com/nova-scotia-mass-shooting-shows-how-deadly-unlicensed-gun-owners-can-be-137335

  V NS na vesnicích je poměrně hodně neregistrovaných loveckých zbraní.

  Systém včasné výstrahy se tu občas používá, asi 14 dní před útokem ty bylo hlášení o COVID-19 a dodržování karantény. Výstraha se zobrazí na pípajících mobilech a na kabelové televizi, takže je poměrně těžké jí ignorovat. Z nějakého důvodu RCMP tohle nevyužila.

  Týden po tom tady bylo ovšem výstrah dokonce několik, protože vystrašené obyvatelstvo volalo polici kvůli výstřelům (řízeným explozím ze staveniště) a kvůli nějakým hochům, kteří si v Canadian Tires pořídili airsoftovou pušku a pak s ní manipulovali na parkovišti před obchodem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *