Zahraničí

Kanada: Policejní stanice v 2011 obdržely bulletin upozorňující na pachatele, měl nelegální zbraně a chtěl zabít policistu

Kanadská média postupně odkrývají další a další informace o tom, co předcházelo spáchání masové vraždy v Novém Skotsku ve dnech 18. a 19. dubna 2020. Již dříve místní média přinesla příběh sousedů vraha, kteří jej policii v roce 2013 nahlásili pro násilné chování a nelegální držení zbraní. Nyní vyšlo najevo, že policie o pachateli věděla už o dva roky dříve a stejně jako v roce 2013 nijak nekonala. Policisty totiž zmátlo, že měl mít nelegální zbraně uschované v domě v jiném okrsku, než kde měl trvalé bydliště.

Shrnutí dosavadního vývoje v Kanadě

 • Místní legislativě se podrobně věnuje článek Kanada: právní rámec legálního držení zbraní civilisty. Kanadské zákony jsou relativně restriktivní, předpokladem legálního držení zbraní je získání zbrojního průkazu. Zbraně musí být registrovány u policie. Ve srovnání s českou legislativou je kanadská legislativa poměrně “děravá”.
 • Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Kanadě zásadně nevydávají. Loni držel takové povolení v celé zemi jen jeden člověk.
 • Zbraňová legislativa je v Kanadě poměrně často novelizována, většinou v souvislosti s populistickou snahou zajistit bezpečnost prostřednictvím více restrikcí na legální držení zbraní:
 • Větší kanadská města trpí častými přestřelkami mezi členy gangů. Byť zločinci používají téměř výhradně pouze nelegální zbraně, například Toronto se snaží problém vyřešit úplným zákazem samonabíjecích zbraní.
 • Kanadský černý trh se zbraněmi je velmi rozsáhlý a má především následující zdroje:
  • Původně legální zbraně, které se majitelům “ztrácejí” v návaznosti na  zavádění restrikcí.
  • Zbraně od nastrčených držitelů zbrojních průkazů. Na rozdíl od ČR v Kanadě nedochází k následné kontrole držení registrovaných zbraní. Zejména gangy s klanovou strukturou mohou využít bezúhonné příbuzné k získání zbrojního průkazu a následně také zbraní.
  • Zbraně pašované skrz hranice z USA, kterých je ale relativně málo.
  • V posledních letech v Kanadě výrazně narůstá také domácí “garážová” výroba nelegálních zbraní. Policie se přitom obává především těch, které nazývá “rozparovače střev”.
 • Nelegálně ozbrojený pachatel 18. a 19. dubna 2020 v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. Policie byla naprosto bezradná a občany vůbec nedokázala chránit. Pachatele se jí podařilo zastavit jen díky šťastné náhodě.
 • Byť policie ohlásila, že pachatel byl ozbrojen nelegálně, Justin Trudeau 1.5.2020 bez jakékoliv předcházející veřejné nebo legislativní debaty vydal nařízení, kterým zakázal držení většiny samonabíjecích a také vybraných opakovacích pušek a brokovnic. Nařízení bylo vydáno v rámci pravomoci vlády zakázat zbraně nevhodné pro lov a sport, současně však vláda zavedla výjimku pro původní obyvatele, protože ti tyto zbraně potřebují pro lov.
 • Média odkryla příběh dřívějších sousedů pachatele. Ti jej v roce 2013 nahlásili pro násilné chování a nelegální držení zbraní. Policie si s pachatelem promluvila, ale nijak nezasáhla. Pachatel následně začal terorizovat tyto sousedy. Přestože se jednalo o legálně dobře vyzbrojené a vycvičené osoby, profesionálního vojáka a bývalou policistku, raději se z místa odstěhovali.

Policejní stanice v širokém okolí obdržely v roce 2011 bulletin, že se nelegálně ozbrojený pachatel chystá zavraždit policistu

Nyní vyšlo najevo, že v roce 2011 vedení policie rozeslalo na místní policejní oddělení bulletin, ve kterém policisty varovalo před možným útokem pachatele. Ten byl identifikován jménem a detailně popsán. Bulletin uváděl informace, že pachatel drží nelegální zbraně a prohlásil, že se připravuje “zavraždit nějakého policajta“. Podle bulletinu pachatel v poslední době prošel duševním kolapsem. Detail informací v bulletinu je až neuvěřitelný: přesně popisuje, že zbraně pachatel uchovává ve skrýši za komínem.

Kromě toho bulletin obsahoval také zprávu, že policie pachatele vyšetřovala pro výhrůžky smrtí vlastním rodičům v roce 2010. Také v rámci toho vyšetřování byli policisté upozorněni, aby pachatele, který neměl žádnou legální zbraň, považovali za ozbrojeného.

Kdo nic nedělá…

Žádný policejní sbor se přitom v roce 2011 neměl k řešení problému.

Pachatelův dům, kde se měly nacházet zbraně, se nacházel v Portapique, zatímco své trvalé bydliště měl pachatel v Darmouthu. Byť relativně blízko, tato místa se nacházejí na území odlišných policejních okrsků. Na dotazy novinářů tedy každý z policejních okrsků odkázal na ten druhý.

Bulletin ohledně pachatele byl o dva roky později smazán z databáze v souladu se standardní praxí. Současně s tím zmizely i veškeré záznamy ohledně toho, zda-li policie v případu něco vykonala. O existenci bulletinu se média dozvěděla jen proto, že jeden z policistů si na něj vzpomněl po spáchání masové vraždy a podařilo se mu jej dohledat v devět let starém emailu.

Původ zbraní pachatele

Policie také uvedla, že tři pachatelovy nelegální zbraně “přišly z USA”. Jedna nelegální zbraň se “ztratila” při vypořádávání pozůstalosti původního majitele a jednu sebral policistce, kterou zavraždil.

Z nekonkrétní informace “přišly z USA” není zřejmé, zda-li tyto zbraně měly být propašovány skrz hranice, nebo se do Kanady dostaly legálně a až následně skončily na černém trhu. Kanadský černý trh je v poslední dekádě zaplaven obrovským množstvím původně legálních zbraní, které na něm končí v souvislosti s neustálým zaváděním restrikcí na civilní držení zbraní.

Lze tedy očekávat, že Justinem Trudeauem nařízené konfiskace zbraní nedopadnou o nic lépe, než na Novém Zélandu, kde 83 – 87% zakázaných zbraní skončilo v ilegalitě.

Zdroj: CBC.ca, CBC.ca


Nelegální zbraně:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *