Zahraničí

Rozhovor – Shane Jones: Dobrovolník ozbrojeného bezpečnostního týmu farnosti v Jižní Karolíně

Po nárůstu ozbrojených útoků na civilní či měkké cíle, se mnoho amerických organizací rozhodlo vzít díl odpovědnosti za svou bezpečnost do vlastních rukou. Zvláštní kategorii těchto subjektů tvoří kostely či církevní kongregace. Zvolili ten nejefektivnější způsob. Policie nemůže být všude a v každou chvíli. A jediný, kdo může zastavit zlého člověka se zbraní, je dobrý člověk se zbraní, jak poněkud kostrbatě zní doslovný překlad známého rčení. Čili ve snaze předejít útokům, mnoho kostelů napříč Spojenými státy, požádalo své farníky, aby s sebou na bohoslužby nosili své zbraně.

Měli jsme možnost vyzpovídat člena velké kongregace v Jižní Karolíně. Shane Jones je společně s několika dalšími farníky dobrobovolníkem ozbrojeného bezpečnostního týmu.


You can also read this interview in English original:

Interview – Shane Jones: South Carolina church armed security volunteer


Legislativa nošení zbraní v kostelech Jižní Karolíny

Zdravím tě, Shane, díky za čas, který mi věnuješ. První otázka bude ta nejdůležitější – jak jsi se stal “strážným andělem” ve své komunitě? Reagoval jsi na nějakou výzvu, nebo jsi byl přímo osloven?

Se ženou jsme se do Jižní Karolíny přestěhovali teprve před čtyřmi lety. Místní legislativa vyžaduje po členech náboženské komunity písemné povolení od pastora, chtějí-li na bohoslužby nosit zbraň. Když jsme začali místní kostel navštěvovat, o takové povolení jsem požádal. Bylo mi řečeno, že kostel již má bezpečnostní tým. Jako správného Američana s láskou ke zbraním mě to samozřejmě zaujalo.

Naše evropská měřítka svatostánků budou zřejmě jiná než vaše, o jak velkém kostele se bavíme?

Na ranních nedělních bohoslužbách náš kostel navštěvuje okolo 3.000 lidí. Máme více kampusů. Ten hlavní, který leží jinde, mívá k deseti tisícům.

Bylo potřeba splnit nějaké zvláštní podmínky, aby ses stal členem ochranného týmu? Bylo třeba mít za sebou službu v armádě či policii? Byl vyžadován nějaký zvláštní výcvik, nebo takovou službu může vykonávat kdokoli, kdo je řekněme odpovědný a zákona dbalý?

Z právního hlediska je třeba jen to písemné povolení. Nicméně náš kostel klade na žadatele o členství v ochranném týmu jisté minimální požadavky. Všichni členové musí projít střeleckou kvalifikací – používáme stejné standardy jako FBI – není to nijak zvlášť složité, ale úplně jednoduché také ne.


Pozn. aut. – standardní kvalifikační test FBI se střílí padesáti ranami, každý zásah terče (celý QIT-99 bez zón – tvar lahve cca 30×65 cm) je za dva body. Vyžaduje se alespoň 80 bodů (na kvalifikaci instruktora 90). Střílí se:

  • 3 rány na 3 yardy (cca 3m) silnou a slabou rukou.
  • Dále 5 yardů – tři rány z tasení do 3s, z pohotovostní pozice 3 rány za 2s, 6 ran za 4s.
  • 7 yardů – z tasení 5 ran za 5s, z pohotovosti 4 a 4 rány s přebitím za 8s, z pohotovosti 5 ran za 4s.
  • 15 yardů z tasení 3 rány za 6s, z pohotovosti 3 rány za 5s.
  • 25 yardů – 4 rány ze stoje, následně 4 z kleku, vše do 20s. Terče se používají otočné, tzn. po uplynutí limitu se otočí.

Není to úplně zadarmo, ale průměrný trénující střelec by to měl zvládnout bez větších problémů – můžete si to vyzkoušet na střelnici. Přeci jen, práce u běžných útvarů v FBI se odehrává spíše v kanceláři.


Rámec činnosti bezpečnostních dobrovolníků

To je zajímavé, ty sám máš za sebou službu u armády nebo policie?

Já osobně obojí. Mezi lety 1992 – 1996 jsem sloužil v armádě a v roce 2001 jsem začal sloužit u policie, tam jsem byl do roku 2007.

Vypadá to, že váš bezpečnostní tým je poměrně velký, máte nějakou strukturu, jakou známe od policie či armády? Jak organizujete službu?

Žádnou hierarchii nemáme. Jádro týmu tvoří 4 hlavní členové včetně mě. My máme za sebou poměrně slušný výcvik, nicméně pouze já mám za sebou službu a výcvik u ozbrojených složek. Dále je zde mnoho dalších členů ochranného týmu, ti ale žádný lepší střelecký výcvik nemají. Tím mám na mysli, že pouze čtyři máme nějaký lepší trénink v taktice a střelbě obecně, zbytek jsou prostě chlapi se zbraněmi. Většinou máme dva z hlavního týmu v předsálí a dva korzují v objektu. Zbytek je obvykle v hlavním sále mezi ostatními věřícími. Samozřejmě do kostela chodí spousta policistů, nejsou pevnou součástí ochranného týmu, ale jsou tam, když by bylo třeba.

Trénujete spolu? Děláte například nějaké modelovky přímo v objektu, který hlídáte? Trénujete něco dalšího, jako první pomoc, zvláštní výcvik proti aktivnímu útočníkovi? Jak vlastně vypadá vaše příprava?

Netrénujeme spolu tak často, jak bychom si přáli. Je těžké najít čas, kdy mají všichni volno. Všichni máme rodiny, spoustu toho nacestujeme. Většinou trénujeme každý sám. Není to nejlepší, ale pořád je to lepší než nic.

Poskytuje vám nějakou podporu například místní policie nebo radnice? Ať už v rámci výcviku, konzultací, nebo právních aspektů?

Ano, jak jsem řekl před chvílí, spousta policistů navštěvuje náš kostel a jsou vždy nápomocni, když jde o konzultaci nebo radu.

Co ti chybí na bezpečnostních opatřeních? Vidíš něco, co by se mělo dělat a nedělá se, nebo něco, co by se mělo dělat lépe?

Rád bych víc tréninku. Speciálně modelové scénáře přímo u nás v objektu. Další věcí je, že náš pastor chce, abychom nebyli vidět. Máme se prostě rozpustit v davu, aby naše přítomnost nebyla zřejmá. To má samozřejmě výhody, ale i nevýhody. Já bych si dokázal představit, že budeme vidět víc. Tím neříkám, že budeme po kostele chodit v balistických vestách, ale přeci jen, poněkud zjevnější přítomnost ochranky působí preventivně.

Civilní držení zbraní v Jižní Karolíně

Jaké jsou zbraňové zákony v Jižní Karolíně pro běžného civilistu?

Jižní Karolína je vcelku konzervativní stát ohledně pohledu na zbraně (konzervativní v americkém měřítku značí spíše pozitivní postoj ke zbraním, pozn. aut.). Nemáme zjevné nošení, ale ke skrytému nošení není těžké dostat licenci. Není žádná úprava ohledně dlouhé zbraně ve vozidle, pokud ji vlastníte legálně, můžete ji mít kdykoli v autě, a dokonce nabitou a neuzamčenou, jakkoli toto samozřejmě nedoporučuji.

A nošení zbraní v kostele?

Jak bylo řečeno, musíte mít licenci ke skrytému nošení a písemné svolení pastora.

Jak se na vás dívá zbytek kongregace? Přeci jen, ozbrojená dobrovolná stráž v kostele, jakkoli je smutné, že je na tak mírumilovném místě vůbec potřeba, není úplně běžnou věcí. Vědí o vás vůbec?

Většina lidí ani neví, že jsme tam. Ale ti, kteří o nás ví, jsou vděční. Je smutné, že tam musíme být, ale takový je prostě svět, ve kterém žijeme.

Je v komunitě bezpečnost vůbec tématem? Mluví o ní lidé?

Popravdě nejsem až takovou součástí kongregace, abych o tom věděl.

A veřejnost obecně? Jak se lidi v Jižní Karolíně dívají na zbraně?

Většinou příznivě. Navzdory tomu, co se teď děje ve Virginii, jih je pořád celkem konzervativní. Obzvlášť ohledně respektu k právu držet zbraň. Samozřejmě zde jsou nějaké levicové tendence, ale naštěstí zatím slabé.

A jak se koukáš ty na zbraně ve společnosti? Co to pro tebe znamená?

Myslím si, že každý zakonadbalý občan, který je schopen se zbraní nakládat, by měl jednu mít. Nebo deset …

Jsou v Jižní Karolíně vidět nějaké politické tendence směřující k omezování zbraní, jak vidíme v některých jiných státech?

Zatím jsem nic nepozoroval, přeci jen tu máme výraznou konzervativní většinu.

Shaneova doporučení ostatním

Ty jsi se rozhodl již dávno vzít na sebe to riziko nasazovat svůj život pro ochranu jiných, když jsi vstoupil do armády a policie. Spousta lidí ale takové rozhodnutí učinit nemusela. Nesloužili, ale jsou to dobří zákonadbalí, odpovědní lidé. Co bys jim vzkázal?

Střílejte a trénujte. Střílejte a trénujte ještě víc. Když si už si budete myslet, že jste dobří, zaplaťe si trénink u opravdových profesionálů. A pak běžte a trénujte ještě víc.

Nikdo si nemůže být jist, že nebude v situaci, ve které bude muset vystřelit, aby ochránil ostatní.

Ano, myslím, že já s tím problém mít nebudu. Ještě jsem to ale udělat nemusel, takže to samozřejmě nevím s jistotou. Modlím se, abych nikdy nemusel vzít jiný život, z jakéhokoliv důvodu. Ale jestli přijde chvíle, kdy budu muset jednat, nebudu váhat. A jestli u toho zemře zlý člověk, bude o jednoho méně, se kterým by se v budoucnu potkal jiný dobrý člověk.

Co bys vzkázal lidem, kteří nemají zbraň? Chodí do kostela, na jiná místa, kde se shromažďují lidé ve velkém počtu, a která mohou lákat útočníky. Nějaká krátká jednoduchá rada, jak se zachovat v situaci, kdy se věci zvrtnou?

Vždycky říkám, “jestli se necítíte zbraň mít nebo nosit, nemějte ji”. A pokud dojde na nejhorší a objeví se aktivní útočník, utíkejte co nejrychleji a co nejdál od hrozby.

Tohle bude velmi osobní otázka, přeci jen je rozhovor dělaný pro zbraňový server. Co nosíš na svou osobní ochranu, s čím trénuješ?

Nosím Glock 19, nic zvláštního. Glocků mám víc, občas nosím Glock 43, když potřebuju něco, co se skrytě nosí lépe.

Máte v Jižní Karolíně veřejné střelnice? Místo, kde si obyčejný člověk může pod dohledem instruktora zastřílet?

Ano, celkem hodně.

Doporučil bys návštěvu střelnice? Myslím komukoliv, jen pro případ? Člověk nikdy neví, kdy se se zbraní může setkat, a je jistě vhodné, aby věděl, jak s ní bezpečně zacházet, i když není zrovna příznivec zbraní a vůbec neplánuje si nějakou pořizovat. Napadá mě třeba autonehoda, kdy z člověka v bezvědomí vypadne pistole.

Rozhodně! Dokonce i pokud někdo zbraně doslova nemá rád a nechce s nimi mít cokoli společného, doporučil bych mu absolvovat nějaké minimum. Typicky třeba pro případ nálezu. Většina střelnic takové informace poskytuje.

Závěrem, i s ohledem na tvou služební minulost a tvou současnou dobrovolnickou službu, co bys od společnosti uvítal, jak by ti mohli být nápomocni v tvé práci?

Aby mi nestáli v cestě, když budu muset vystřelit na člověka, který přišel vraždit.

Díky moc Shane, byla to skvělá příležitost promluvit si o tomto dost specifickému tématu, přál bych sobě i tobě, abychom o tom nikdy mluvit nemuseli. Ale jeden nikdy neví. Stay sharp, be safe!


Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Rozhovory:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *