Zahraničí

Texaská legislativa skrytého nošení zbraně

Navzdory mylnému klišé o neustále po zuby vyzbrojených Texasanech tento stát zakázal nošení krátkých zbraní již v roce 1871. Zákaz přetrval až do roku 1995, kdy bylo ve státě zavedeno nárokové povolení ke skrytému nošení. Zatímco držení (v rámci domácnosti či v automobilu) ve státě bylo permisivní, možnosti nošení pistole pro sebeobranu se tedy Texasané dočkali ve stejném roce, jako Češi, kteří je narozdíl od Texasanů mohli nosit i před druhou světovou válkou. Od roku 2016 texaští držitelé povolení mohou pistole nosit i viditelně.

Povolení k nošení zbraně prosazovala oběť masového vraha

Na přijetí zákona zavádějícího nároková povolení k nošení zbraní v Texasu se výrazně podílela Suzanna Hup, která v roce 1991 přežila útok masového vraha v kavárně Luby’s v Killeen, Texas. Při útoku bylo zavražděno 24 osob a dalších 27 zraněno. Mezi zavražděnými byli oba rodiče Suzanny Hup, přičemž její otec se neúspěšně pokusil pachatele zastavit.

Hup samotná skončila těžce zraněna. Při kampani za přijetí zákona nerozhodnuté zákonodárce přesvědčila argumentem, že by pachatele sama zastavila a předešla řadě obětí, kdyby jí místní zákonná úprava nedonutila nechat pistoli v autě před kavárnou.

Povolení k nošení zbraně v současnosti

V současnosti má v Texasu povolení k nošení zbraně 4,88% obyvatel, resp. 6,57% dospělé populace, což je přibližně dvojnásobek oproti ČR. Povolení smí získat osoba starší 21 let s čistým trestním rejstříkem, bez dluhů na daních, poplatcích a výživném, která projde určeným výcvikem a splní další zákonné podmínky (zdroj). Míra povolení v populaci a její aktivní využívání má zásadní dopad na pravděpodobnost přítomnosti ozbrojeného civilisty na případném místě útoku, a tedy i šanci pachatele zastavit.


Šanci civilistů na zastavení aktivního vraha se detailně věnují články:

Motivaci pachatelů se v detailu věnují články:


Bezzbraňové zóny a útok v El Paso

Ve srovnání s ČR má Texas poměrně složitou úpravu “bezzbraňových zón”. Kromě těch určených zákonem (školy, soudní budovy, atd.) smí také každý obchod u vchodu vyvěsit ceduli zakazující přístup osobám se zbraní, buď obecně nebo pouze s viditelně nošenou. V případě, že jde o typ cedule přesně odpovídající zákonné definici (najděte si “Texas 30.06/30.07 sign”), pak vstup se zbraní představuje trestný čin se sazbou až 2-10 let odnětí svobody. (zdroj, zdroj)

V době sespsání tohoto článku nebyly dostupné informace o tom, zda-li se během dnešního útoku na nakupující ve Walmartu v El Pasu na místě nacházel nějaký legálně ozbrojený zákazník. Pachatel zavraždil 20 a zranil 26 dalších osob.

Podle dostupných informací obchody Walmart v Texasu nezakazují vstup se zbraněmi obecně, zakazují ale vstup s viditelně nošenou zbraní a zakazují nošení zbraní zaměstnancům. Vzhledem k podobnosti obecné zákazové tabulky (30.06) a zákazu viditelného nošení (30.07) lze předpokládat, že mimo lidí s opravdu detailní znalostí legislativy se Walmartu bude většina ozbrojených osob vyhýbat, podobně, jako se budou vyhýbat jiným místům s vylepeným zákazem neodpovídajícím zákonné definici (tedy právně nevymahatelným).

Texaská ochrana škol

Ve snaze zvýšit ochranu měkkých cílů Texas v roce 2016 zrušil dlouholetý zákaz nošení zbraní na univerzitách a je také v popředí zavádění ochrany základních a středních škol prostřednictvím vybraných ozbrojených zaměstnanců, včetně pedagogů.

Stephen Willeford

K nejznámnějším ozbrojeným civilistům v Texasu patří Stephen Willeford, který střelbou ze své AR 15 zastavil masového vraha v Sutherlands Springs.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

One Reply to “Texaská legislativa skrytého nošení zbraně

  1. Nepodařilo se mi jasně dohledat, zda místo útoku v El Pasu bylo nebo nebylo gun-free zónou. Většina odkazů vede na článek na crimeresearch.org, který však byl z archívu odstraněn. Podle ostatních informací to vypadá, že dotyčný Wallmart sám vstup se skrytou zbraní nezakazuje, avšak nachází se v areálu obchodního centra Cielo Vista Mall, které gun-free zónou je.
    Mimochodem, pokud vezmeme text zákazových tabulek “Texas 30.06/30.07 sign” doslovně, tak zakazují vstup se zbraní pouze zákona dbalým občanům s povolením k nošení zbraně. Lidí, kteří povolení k nošení nemají, se zákaz netýká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *