Zahraničí

Virginie: Demokraté stáhli návrh konfiskační legislativy, ostatní restrikce chtějí prosadit co nejdříve

Volby do státní legislativy ve Virginii v listopadu 2019 přinesly těsné vítězství Demokratické strany (DS) – 21:19 v senátu a 55:45 v poslanecké sněmovně. Jedním z hlavních témat pro členy DS bylo zavedení zbraňových restrikcí, k čemuž přispěly také obrovské výdaje na kampaň ze strany protizbraňové lobby. DS dosáhla těsného vítězství díky vyšší podpoře v několika málo velkých městských aglomeracích, což se následně projevilo vlnou odporu ze strany místních samospráv – 91 z 95 okresů se prohlásilo za “zbraňové azyly”, kde místní složky nebudou avizované restrikce prosazovat s odkazem na jejich protiústavnost.

Členové DS představili celou řadu restrikcí, z nichž nejextrémnější návrh směřoval k úplnému zákazu (a konfiskacím) vybraných typů zbraní. Především tento návrh a související prohlášení například o možném nasazení armády (Národní gardy) k prosazení restrikcí vedly k masivní vlně občanského odporu. Zatímco se DS připravuje k odhlasování zbývajících návrhů, nejextrémnější konfiskační novela byla stažena z projednávání v parlamentu.


Tento článek navazuje na: Virginie: Rozsáhlý občanský odpor proti návrhu zbraňových restrikcí, demokraté vyhrožují nasazením armády


Konfiskační novela SB16

Státní volby ve Virginii proběhly 5. listopadu 2019. Nově zvolení delegáti se ještě nestačili chopit svých funkcí, když Dick Saslaw 18.11.2019 předložil návrh zákona SB 16, který měl nově definovat “útočné zbraně” a jejich držení zakázat. Saslaw drží senátorské křeslo od roku 1980 a v posledních volbách své místo obhájil.

Pokud by návrh prošel, pak by ve státě byly zcela zakázány:

 • zbraně s pevným nábojovým ústrojím na více než 10 nábojů,
 • sklopná nebo teleskopická pažba,
 • pistolová rukojeť pro dlouhé zbraně,
 • pažba s otvorem pro palec (thumbhole),
 • druhá rukojeť,
 • nástavec pro bajonet,
 • granátomet,
 • odpalovač světlice,
 • tlumič hluku výstřelu,
 • tlumič zášlehu,
 • tlumič zpětného rázu,
 • či zbraně s hlavní opatřenou závitem k připevnění některého z posledních tří předmětů,

Ne, v předchozím odstavci jsem se opravdu neupsal. Zákon by nezakazoval jen zbraně (samonabíjecí pušky i pistole) opatřené některou z výše uvedených součástek, ale také tyto součástky samotné. A ta nejlepší část? Žádné přechodné období, žádný “mandatory buyback“, žádný grandfathering. Stovky tisíc, možná více než milion legálních držitelů zbraní by se ze dne na den rozhodnutím legislativy stalo nelegálně ozbrojenými zločinci.

Saslaw je od 8.1.2020 vůdcem věšiny DS ve virginském senátu. Předložení zákona SB 16 tedy nelze považovat za nějaký okrajový extremistický návrh, když vzešel z iniciativy jednoho z nejvlivnějších členů strany.

Součástí návrhu je samozřejmě také evergreen v podobě zákazu zásobníků, tentokrát s kapacitou vyšší než 10 nábojů. Zde jde ale o zákaz pouze převodů, tj. plný grandfathering dosavadních držitelů. Z toho plyne, že absence grandfatheringu v případě “útočných součástek”, resp. “útočných zbraní” nebyla pouhým omylem.

Pokud se tato novela dá do kontextu s dalšími návrhy, které mají zavádět mimo jiné možnost preventivních vstupů do obydlí k zajištění zbraní (“red flag law“), a nastíněním možnosti, že by nové zákony s ohledem na odpor místních samospráv mohla prosazovat armáda, najednou se i původní návrh eurounijní směrnice z roku 2015 může zdát jako hodně slabý čajíček.

Stažení SB 16 – cílená strategie nebo nebetyčná hloupost?

Míra odporu proti zamýšlené vlně zbraňových restrikcí dosáhla takového rozsahu, že guvernér Northam (DS), známý skandálem kolem svých “blackface” a kukluxklanových převleků, během projevu v parlamentu prohlásil, že “nikdo nepovolává Národní Gardu. Nikdo neodstřihává elektřinu a nevypíná internet. Nikdo nepůjde od dveří ke dveřím konfiskovat zbraně.

Nasazení Národní gardy dříve zmiňoval prominentní virginský člen federálního kongresu za DS McEachin (zdroj), zatímco vypínání elektřiny a internetu bylo součásti virálního hoaxu o probíhající přípravě na konfiskace.

Poslední část projevu guvernéra, že se nepřipravují konfiskace, nicméně vyzněla trochu hloupě. Každý si přece může přečíst návrh zákona SB 16 na stránkách parlamentu. O čtyři dny později 13.1.2019 tak Saslaw požádal o jeho stažení, čemuž příslušný výbor jednomyslně vyhověl.

Představoval SB16 pouze nebetyčnou hloupost, nebo promyšlenou strategii jako v případě Evropské komise? Vzhledem k prominentnímu postavení předkladatele je pravděpodobné, že šlo o to druhé. Předložení naprosto extremistického návrhu mělo umést cestičku pro následné schválení “kompromisní” varianty. Všechny ostatní návrhy jsou přece “umírněné” a DS už stažením SB 16 ustoupila. Odpůrci by pak byli vykresleni jako “nerozumní” a “neochotní se dohodnout”.

Místo “kompromisu” odpálení sudu s prachem

Pokud DS sázela na to, že díky budoucímu “ústupku” pohodlně prosadí své jiné návrhy zbraňových restrikcí, SB 16 zjevně situaci vyostřil nesmiřitelným způsobem. Místo cesty zpět k “mírnějším návrhům” podnítil odpor v míře, jaká v novodobé americké historii nemá obdoby a která spíše vyvolává dávné historické paralely.

Virginský parlament byl založen 30.6.1619, a je tak nejstarším na celém americkém kontinentu. Během americké revoluce Virginii na shromážděních 13 kolonií zastupoval Thomas Jefferson, který je také hlavním autorem Prohlášení nezávislosti. Válka o nezávislost přitom začala v důsledku snah o konfiskace miličních zbraní (bitvy o Lexington a Concord). Kromě toho je Virginie také státem, kde má sídlo NRA.

Guvernér Northam rychlé přijetí “ostatních” restrikcí označuje za svou prioritu (jejich bližší popis je v předchozím článku). Místo umetení cestičky k tomuto postupu SB16 spíše vedl k spálení všech mostů. Přestože byl již SB 16 stažen z parlamentu, z veřejné debaty a zejména z obav zákonadbalých držitelů zbraní ho takto jednoduše odstranit nepůjde.

Zdroje: Slate, Washington Examiner, Parlament, SB 16, SB 16 Impact Assessment

Další vývoj ve Virginii

Události ve Virginii se vyvíjejí opravdu velmi rychle. Níže tedy pouze přehled toho, co je vedle stažení SB 16 nejdůležitější:

 • V návaznosti na prohlášení 91 z 95 okresů ve Virginii za zbraňové azyly senát sousední Západní Virginie přijal prohlášení, kterým jednomu z těchto okresů navrhl připojení se k tomuto státu. Západní Virginie vznikla v průběhu občanské války odpojením od Virginie, s čímž souvisí některé historické křivdy ohledně vytyčení vzájemné hranice. (Zdroj: ABC 13)
 • Proti návrhu restrikcí se vyslovilo také zastupitelstvo města Virginia Beach. Masovou vraždu spáchanou ve zdejší bezzbraňové zóně v předvolební kampani často zmiňovali kandidáti DS jako důvod potřeby zavedení dalších restrikcí. (Zdroj: 13 News) Útoku ve Virginia Beach se blíže věnuje zvláštní článek.
 • Ve Virginii proběhl “den legislativní akce”, v rámci kterého na jednání parlamentu vystoupili legální držitelé zbraní a vyjadřovali se k návrhům restrikcí. Magpul prostřednictvím NRA, která držitele zbraní svolala, rozdal 1.000 třicetiranných zásobníků zdarma. (Zdroj: DISRN)
 • Guvernér v rámci návrhu nového rozpočtu vyhradil USD 4,8mil na zřízení a činnost nového 18 členného uskupení zaměřeného na provádění zbraňových restrikcí. (Zdroj: Washington Examiner)
 • Guvernér také v rámci rozpočtu požádal o navýšení položky vězeňství o USD 250K, která má představovat zvýšení nákladů v souvislosti se zbraňovými restrikcemi. (Zdroj: Law Enforcement Today)
 • Prodeje nových zbraní ve Virginii lámou všechny historické rekordy včetně těch spjatých s návrhy restrikcí prezidenta Obamy. Prodejci nestíhají zásobit své obchody. (Zdroj: Washington Examiner)
 • DS předložila návrh zákona, který by de facto zakázal všechny střelnice uvnitř budov. (Zdroj: Law Enforcement Today)
 • Držitelé zbraní začali dávat dohromady petice za odvolání svých zástupců. Podle současné legislativy je potřeba získat podpisy odpovídající 10% počtu voličů v posledních volbách, přičemž následně o odvolání rozhoduje soud (přesný popis procesu zde). DS reagovala předložením návrhu novely na zvýšení kvóra pro odvolání na 25% všech voličů v daném obvodě, přičemž podpisy by musely být zajištěny během 60 dní. (Zdroj: Parlament)
 • Na federální prázdniny v pondělí 20.1.2020 Virginia Citizens Defense League (VCDL), doposud spíše méně známá zbraňová organizace, svolala velkou demonstraci před virginský parlament. Guvernér následně vyhlásil mimořádný stav, což mu umožnilo dále vyhlásit zákaz nošení zbraní v okolí parlamentu v průběhu demonstrace (zdroj: Richmond Times Dispatch), což posvětil i státní nejvyšší soud (zdroj: Gun Owners of America). NRA se od demonstrace distancovala, proti zákazu nošení zbraní se nicméně veřejně ohradila. (Zdroj a přehled účastnících se organizací: Haaretz)
 • FBI zatkla tři neonacisty vyzbrojené kulomety (v USA zakázány od 1986), kteří údajně plánovali na pozadí pondělních demonstrací “provést útok s cílem rozpoutat rasovou válku”. (Zdroj: Nasdaq)
 • Masmédia si začínají všímat, že návrhy zbraňových restrikcí mají výrazný dopad na voličské preference:


Civilní držení zbraní v USA

Společnost a legislativa

Nošení zbraně pro sebeobranu

Držení zbraní a kriminalita

2 Replies to “Virginie: Demokraté stáhli návrh konfiskační legislativy, ostatní restrikce chtějí prosadit co nejdříve

 1. V čláku píšete že: Najednou se i původní eurounijní směrnice z roku 2015 může zdát jako hodně slabý čajíček. Já bych jen dodal – zatím.

 2. To se čte jak prolog apokalyptického akčního filmu.
  Díky za info, takhle komplexně a s kontextem je to super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *