Zbraně

Zbraně z hobbymarketu: Útočník v Halle si zbraně vyráběl v zahradním domku rodičů, zde je také otestoval

V Německu v těchto dnech probíhá soudní řízení s pachatelem útoku v Halle. Šestý den procesu byl zaměřen na pachatelovy zbraně. Veřejné líčení  odhalilo, jak pachatel zbraně vyráběl, testoval a použil během útoku.


Tento text navazuje na článek Zbraně z hobbymarketu: Útočník v Halle si vyrobil samopal, pistoli, brokovnice, výbušniny – a také střelivo a předpokládá čtenářovu známost informací uvedených v předchozím článku.


Obecná poznámka k útokům aktivních vrahů

Naprostá většina aktivních vrahů je motivována primárně snahou dosáhnout mediální proslulosti. Tomuto případu se věnuji čistě z hlediska pro Evropu výjimečného výběru zbraní – a také protože se domnívám, že hobbymarkety po útoku v Halle navštíví řada osob, které by se do nich jinak nikdy nepodívaly.

K problematice aktivních vrahů, jejich motivaci a k tomu, jak jim čelit, se věnuji v detailu v těchto článcích:

Pachatel zjevně hrdý na své výtvory

Šestý den procesu s mužem obviněným ze spáchání útoku 9.10.2019 v okolí synagogy v Halle byl zaměřen na pachatelovy zbraně. Experti v soudní síni podrobně ukázali a popsali všech sedm pušek, brokovnic a pistoli, které si pachatel pořídil či připravil před spácháním útoku.

Němečtí znalci otestovali všech osm zbraní a došli k závěru, že některé z nich byly nefunkční. Toto vyvolalo hlasitý nesouhlas pachatele. V několika chvílích se pustil do pře se znalci a vysvětloval soudu, jakým způsobem je potřeba s danými zbraněmi zacházet, aby vystřelily.

Tvrzení expertů o nefunkčnosti pachatel utnul doznáním, že každou ze zbraní před útokem otestoval. Tím popřel své tvrzení z úvodu řízení, kterým se snažil soud přesvědčit, že funkčnost zbraní dříve nezkoušel.

Zahradní domek, nástroje z hobbymarketu, pár trubek a 3D tiskárna

Vyšetřovatelé první pachatelův nákup chemikálií, které by mohly být užity k výrobě výbušnin či střeliva, identifikovali v roce 2012. Současně ale konstatovali, že není jasné, zda-li byly opravdu zakoupeny za tímto účelem.

V souladu s pachatelovým doznáním bylo zjištění vyšetřovatelů, že v roce 2015 na pozadí migrační krize pořídil řadu nástrojů z hobbymarketu, trubek a jiných dílů, chemikálií a také 3D tiskárnu.

Ještě předtím si koupil historickou pušku Smith Carbine ráže .50 pocházející z roku 1857. Její střelbyschopnost měl vyzkoušet v zahradním domku svých rodičů na provizorně vytvořeném terči ze skládaných kartonů a látky. Střelba v okolí nevyvolala žádnou pozornost, takže následovaly další nákupy, které částečně hradil z kreditní karty matky.

Střelba přitom musela být poměrně intenzivní, neboť pachatel ve svém manifestu popsal, že jediná zbraň, u níž použil některé díly z 3D tiskárny, je téměř nepoužitelná, protože v případě více výstřelů dochází k roztavení náběhové hrany nábojové komory. Tuto zbraň s plastovými díly nakonec během útoku zřejmě vůbec nepoužil.

Účinné výbušniny

Expert na výbušniny popsal, jak zrekonstruoval pumu, kterou pachatel použil u vrat před synagogou. Zatímco vrata explozi ustála, podle experta byla výbušnina zkonstruována způsobem, že jednotlivé střepiny mohly způsobit smrtelné zranění ve vzdálenosti až 157 metrů od výbuchu.

Pokud by se pachatel dostal dovnitř synagogy a užil připravené výbušniny v uzavřených prostorách, byly by následky pro přítomné osoby naprosto devastující. Německým státem odzbrojené Židy tedy od rozsáhlého masakru patrně zachránil neznámý člověk, který ten den nezapomněl uzamknout bezpečnostní vstupní dveře.

Také v tomto případě pachatel zabředl do hlubší debaty s expertem ohledně technických aspektů jím vyrobených výbušnin. Video s experimentálními výbuchy si pak pachatel na soudních monitorech nechal přehrát opakovaně.

Zdroj: MDR Sachsen-Anhalt

Žádné rozsáhlé spiknutí, žádné zvláštní dovednosti

Soudní řízení zatím v případu neodhalilo žádné indicie o zapojení jiných osob do přípravy zbraní či samotného útoku. Pachatel neměl žádné zvláštní dovednosti či schopnosti: jeden rok byl zapsaný k vysokoškolskému studiu strukturálního a chemického designu výrobků, pak byl opět zapsaný ke studiu chemie. V obou případech rychle vypadl v průběhu prvního ročníku.

Rodiče zřejmě nevěděli, co chystá. Můžeme se domnívat, že matka možná měla radost, že synáček našel pořádný koníček v kutilství. Že mu v hobbymarketu kupuje nástroje a součástky, z nichž si v dílně za domem vyrábí samopaly a brokovnice, ji asi nenapadlo.

V místech jako Austrálie nebo Brazílie jsou přitom tyto zbraně ve zločineckém prostředí nejen časté, ale pro nemožnost vystopování jejich historie také velmi oblíbené. Kvůli příliš velkým tolerancím navíc mnohdy neumožňují spojení vystřelených nábojů a nábojnic s konkrétními zbraněmi, což činí policejní vyšetřování kriminality o to těžší.

Jak ukazuje burcování německého policejního experta v průběhu soudního řízení, že by si lidé měli více všímat, co se děje v zahradních domcích u sousedů, recept Evropské unie na “bezpečnost” v podobě restrikcí na legální držení zásobníků a některých typů zbraní zřejmě teroristům přístup ke zbraním nijak neztíží.


Nelegální zbraně:

Německo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *