Čestná zmínka

Čestná zmínka: Cicero, Illinois (záchrana policistů v Chicagu)

Nejmenovaný 42 letý držitel povolení ke skrytému nošení jel 13. září 2018 ve svém voze po hlavní silnici v obci Cicero na předměstí Chicaga. Při cestě domů zastavil na křižovatce na červeném světle, když se do silnice přiřítilo policejní auto s majáky a zatarasilo cestu černému mercedesu.

Řidič mercedesu vystoupil a bez váhání začal střílet dávkou ze své plně automatické zbraně (které jsou v USA zakázány od roku 1986).

Zatímco jeden z policistů padl k zemi po zásahu čtyřmi střelami, druhý se snažil před střelbou krýt za policejním vozem. Pachatel pokračoval ve střelbě na kryjícího se policistu a pomalu se přibližoval k vozu legálně ozbrojeného civilisty. Ten neváhal a třikrát na pachatele vystřelil, čímž zastavil jeho útok.

Legálně ozbrojený civilista následně vyběhl směrem k policejnímu autu, kde pomohl zastavit krvácení postřeleného policisty.

Pachatel utrpěl těžké zranění, se kterým byl odvezen do nemocnice.

Foto: TTAG
Foto: TTAG

Než byl zastaven, stačil pachatel zranit jednoho policistu.

Zdroje: Chicago Sun Times, Chicago CBS Local


Souvislosti

Chicago v roce 1982 zavedlo úplný zákaz držení krátkých zbraní. Tento zákaz přetrval až do roku 2010, kdy Nejvyšší soud USA rozhodl, že je zákaz držení krátkých zbraní protiústavní. V případu McDonald v. City of Chicago Nejvyšší soud rozhodl otázku, zda-li druhý dodatek zakazuje zasahovat do práva občanů držet zbraně pouze federální vládě, nebo i státům a obcím. Soud došel k závěru, že přijetím 14. dodatku v roce 1868 byla ochrana před zásahy veřejné moci rozšířena také proti zásahům států a obcí.

Illinois se v roce 2013 stala posledním státem USA, který legalizoval skryté nošení zbraní pro sebeobranu.

Žadatelé o povolení musí splnit následující požadavky:


Další příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *