Zahraničí

Kanada: Vláda představila zákaz pistolí, airsoftových replik, snížení trestů ozbrojených lupičů a další fázi konfiskací

Rok se s rokem sešel a kanadská vláda přišla s návrhem dalších restrikcí. Zatímco loni obešla parlament a protizákonně zakázala na 1.500 typů palných zbraní, letos se rozhodla jít po krku držitelům airsoftových replik a také umožnit městům zákaz držení pistolí skrz místní vyhlášky. Narozdíl od dřívějška jsou návrhy předkládány ke schválení standardní parlamentní cestou.

Vedle toho vláda navrhla zrušit minimální tresty odnětí svobody za některé zločiny zahrnující zbraně či drogy. Kanada se tedy definitivně vydala cestou co nejtvrdšího postupu proti zákonadbalým civilním držitelům a změkčení přístupu k pachatelům trestné činnosti.

Civilní držení zbraní v Kanadě

 • Místní legislativě se podrobně věnuje článek Kanada: právní rámec legálního držení zbraní civilisty. Kanadské zákony jsou relativně restriktivní, předpokladem legálního držení zbraní je získání zbrojního průkazu. Zbraně musí být registrovány u policie. Ve srovnání s českou legislativou je kanadská legislativa poměrně “děravá”.
 • Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Kanadě zásadně nevydávají. V roce 2019 držel takové povolení v celé zemi jen jeden člověk.
 • Zbraňová legislativa je v Kanadě poměrně často novelizována, většinou v souvislosti s populistickou snahou zajistit bezpečnost prostřednictvím nových restrikcí na legální držení zbraní:
 • Větší kanadská města trpí častými přestřelkami mezi členy gangů. Byť zločinci používají téměř výhradně nelegální zbraně, například Toronto se snaží problém vyřešit prosazováním úplného zákazu legálního držení samonabíjecích zbraní.
 • Kanadský černý trh se zbraněmi je velmi rozsáhlý a má především následující zdroje:
  • Původně legální zbraně, které se majitelům “ztrácejí” v návaznosti na  zavádění restrikcí.
  • Zbraně od nastrčených držitelů zbrojních průkazů. Na rozdíl od ČR v Kanadě nedochází k následné kontrole držení registrovaných zbraní. Zejména gangy s klanovou strukturou mohou využít bezúhonné příbuzné k získání zbrojního průkazu a následně také zbraní.
  • Zbraně pašované skrz hranice z USA, kterých je ale relativně málo.
  • V posledních letech v Kanadě výrazně narůstá také domácí “garážová” výroba nelegálních zbraní. Policie se přitom obává především těch, které nazývá “rozparovače střev”.
 • Justin Trudeau 1.5.2020 bez jakékoliv předcházející veřejné nebo legislativní debaty vydal nařízení, kterým zakázal většinu samonabíjecích a také vybraných opakovacích pušek a brokovnic. Nařízení bylo vydáno v rámci pravomoci vlády zakázat zbraně nevhodné pro lov a sport, současně však vláda zavedla výjimku pro původní obyvatele, protože ti tyto zbraně potřebují pro lov.
  • Zákaz byl vydán po té, co nelegálně ozbrojený pachatel 18. a 19. dubna 2020 v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. Policie byla naprosto bezradná a občany vůbec nedokázala chránit. Pachatele se jí podařilo zastavit jen díky šťastné náhodě.
  • Média odkryla příběh dřívějších sousedů pachatele. Ti jej v roce 2013 nahlásili pro násilné chování a nelegální držení zbraní. Policie si s pachatelem promluvila, ale nijak nezasáhla. Pachatel následně začal terorizovat tyto sousedy. Přestože se jednalo o legálně dobře vyzbrojené a vycvičené osoby, profesionálního vojáka a bývalou policistku, raději se z místa odstěhovali.
  • Následně vyšlo najevo, že místní policie již v roce 2011 vydala ohledně pachatele bulletin, podle nějž měl držet nelegální zbraně a chystat se zavraždit policistu. Policie tedy měla na řešení pachatele celkem devět let, avšak nezasáhla.

Městské vyhlášky zakazující pistole

Návrh umožnit jednotlivým provinciím nebo městům zavádění přísnějších zbraňových restrikcí se v Kanadě v průběhu let objevoval mnohokrát. Například v roce 2018 starosta Toronta v reakci na útok nelegálně ozbrojeného islamistického teroristy prohlásil, že nevidí jediný důvod, proč by ve velkých městech měli mít občané možnost legálně držet pistole.

Nyní se kanadská vláda rozhodla těmto voláním vyhovět a představila v parlamentu návrh zákona, podle nějž by města mohla v rámci svého katastru úplně zakázat držení krátkých zbraní. Alternativně by města mohla zavést zákaz krátké zbraně uschovávat v rámci domácnosti, a tomu odpovídající povinnost krátké zbraně skladovat za poplatek přímo u provozovatele střelnice.

V rámci kanadských médií zatím nejhlasitější odpor proti představenému návrhu přichází od odpůrců civilního držení zbraní. Ti poukazují na diskutabilní přínos a omezené možnosti vynucování zákazu omezeného na hranice jednotlivých měst. Namísto toho volají po federálním zákazu na celém území Kanady.

Zákaz airsoftových replik

Novela zbraňové legislativy by s sebou měla přinést také zákaz výroby, prodeje a dovozu airsoftových replik, které vystřelují projektily s rychlostí mezi 366 stop za vteřinu (111 m/s) a 500 stop za vteřinu (152 m/s, vyšší jsou zakázány již v současnosti).

Matt Wasilewicz, majitel řetězce airsoftových obchodů, k tomu prohlásil, že uvedená novela by otřásla současnou airsoftovou komunitou. Vyjádřil přitom lítost nad tím, že s nimi vláda změnu vůbec neprojednala, ani dříve nenaznačila, že by ji zvažovala. “Byli bychom přitom ochotni provést změny našeho koníčku způsobem, který by umožnil jeho zachování jeho legality.”

Snížení trestů

Ještě 16. února premiér Justin Trudeau ve veřejném projevu sliboval, že zatočí s neustále narůstajícím zbraňovým zločinem a černým trhem se zbraněmi v zemi.

Jen o dva dny později předložený vládní návrh novely trestního zákona přinesl přesný opak. Pokud bude přijat, u řady trestných činů souvisejících se zbraněmi nebo nelegálními drogami budou sníženy či zrušeny minimální trestní sazby.

Zločince jistě potěší, že novela by měla zrušit minimální trestní sazby i v případě opakovaného páchání trestné činnosti se zbraněmi.

Vláda uvedla, že hlavním cílem novely je snížit dopady systematického rasismu v zemi, neboť ve věznicích jsou výrazně disproporčně zastoupeni příslušníci etnických menšin. Menšinám tak má dle návrhu vlády mimo jiné pomoci zrušení minimálních trestních sazeb za:

 • Užití zbraně v průběhu páchání trestného činu.
 • Vědomé držení zakázané zbraně.
 • Držení nabité krátké zbraně.
 • Držení zločinně nabyté zbraně (tj. držení nelegální zbraně).
 • Pašování zbraní.
 • Nedovolený import či export zbraně.
 • Úmyslný nelegální výstřel ze zbraně.
 • Ozbrojená loupež.
 • Vydírání se zbraní.

Druhá fáze konfiskací

Loňský vládní zákaz 1.500 typů zbraní se týkal jejich užití, prodeje či dovozu. Samotné držení bude zakázáno až od 1.4.2022.

Byť lze předpokládat, že větší část těchto zbraní se již přesunula do šedé zóny či na černý trh (na Novém Zélandu takto skončilo až 250.000 zakázaných zbraní), vláda s ročním zpožděním v parlamentu představila návrh legislativy, která by měla umožnit jejich výkup státem od dosavadních legálních držitelů.

Vláda doufá, že se jí skrz program podaří “vykoupit” 150.000 – 200.000 zbraní za průměrnou cenu 1.300 kanadských dolarů.

Zdroje: Global News, CBC, Toronto Sun, Toronto Sun


Commonwealth

Austrálie

Nový Zéland

Jižní Afrika

Británie

6 Replies to “Kanada: Vláda představila zákaz pistolí, airsoftových replik, snížení trestů ozbrojených lupičů a další fázi konfiskací

 1. Ved to je uplne super! ****** co pachaju trestnu cinnost budu oslobodeni ci nestihani no a ti co na nich makaju pojdu do basy. A k tomu este ***** budu mat zbrane krasne k dispozicii ulozene na jednom mieste, na strelnici, takze uz sa nebudu musiet zaoberat ich ilegalnou kupou a nebudu stresovani pri takej operacii, ze ich predajca odpraskne alebo ich zatknu. Tym padom sa uvolni miesto vo vazeni a dojde k harmonizacii rasovej nespravodlivosti a pojdu tam sediet bieli supremacisti (lebo kto iny moze mat zbrane legalne, ze).

  A vsetci budeme krasne zit v mieri a harmonii a spievat Kumbaja.
  Wait a moment…

 2. Myšlenkové pochody kanadských zákonodárců jsou hodny pozornosti odborníků. Takové odtržení od reality přeci není “možné”! Tam musela proběhnout tajná lobotomie.
  Zlatá ČR se chce křičet.

  1. Lobotomie? Těm musí pořádně hrabat v palici, to už opravdu není normální. Nicméně když si je tam zvolili. Tohle může vymyslet jedině chorý mozek. To nevymyslíš

  2. Lobotomie? Řekl bych že Covid postihuje i mozek. Těm už musí pořádně hrabat v palici. Tohle není normální. Nicméně když si je tam zvolili. Tohle může vymyslet jedině chorý mozek. To nevymyslíš.

 3. Už dlouho říkám “ČR -> nejlepší kus světa”…
  Obávám se, že tohle myšlení není jen zákonodárců, ale spíš je to odrazem většinové společnosti, která se ubírá těžce socialistickým směrem, zapomíná historii a jaksi už nepřemýšlí nad ničím jiným než, aby se všichni měli stejně dobře a nikdo jim nesahal na jejich pohodlí spočívající v nákupu v marketu a žraní u TV… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *