Čestná zmínka

Čestná zmínka: Byron Wilson (odpor proti pachateli útoku v Houstnu)

Byron Wilson byl 29.5.2016 na nákupu v obchodě poblíž svého domu v Houstnu, Texasu, když z ulice zaslechl sérii výstřelů. Rychle o tom telefonicky zpravil svou ženu s tím, že se nemá vracet domů, a šel se se svou legálně drženou pistolí (s povolením ke skrytému nošení) podívat na ulici, co se děje. V nedalekém pneuservisu zahlédl pachatele ozbrojeného plně automatickou (tedy zakázanou) AR 15 a zamířil na něj. Než stačil vystřelit, pachatel jej zasáhl do nohou a ramene. Wilson se těžce zraněný odplazil zpátky do obchodu

Pachatel, který Wilsona postřelil, byl válečným veteránem. Po čtyřech nasazeních v Afghánistánu trpěl depresemi, PTSD a zřejmě paranoidní psychózou, v rámci které si myslel, že se blíží společenská apokalypsa. Den před střelbou se pachatel po celodenní jízdě z Kalifornie vloupal do pneuservisu, vypnul si telefon a přečkal v něm noc. Když se následující den do pneuservisu snažil dostat první zákazník, tak jej pachatel zastřelil, a následně začal na ulici náhodně pálit do vozidel a lidí. Jedna z jeho střel zasáhla také nedalekou čerpací stanici, která v důsledku toho začala hořet.

Následovala relativně dlouhá přestřelka s policií. Až po příjedu zásahové jednotky pachatele zneškodnil policejní odstřelovač.

Byron Wilson se ženou a synem. Foto: Guns Save Lives.

Než pachatel zemřel, stačil vystřelit celkem 212 ran, přičemž jednu osobu zavraždil a dalších 6 zranil – včetně Byrona Wilsona a 2 policistů.

Přestože Wilson na pachatele nestačil vystřelit, svou přítomností jej donutil se přemístit do zákrytu a na chvíli mu znemožnil střílení po dalších automobilech na silnici.

Byron Wilson byl nejprve policií mylně zatčen jako spolupachatel střelby. Následně prošel sérií operací, které nekrylo pojištění, a které musel zaplatit z peněz dárců. Dle předpokladu lékařů bude nejméně 2 roky trvat, než bude opět schopen chodit.

Zdroje: Khou, Khou, Chron,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *