Čestná zmínka

Čestná zmínka: neznámý řidič Uberu (zastavení pachatele útoku na ulici v Chicagu)

Neznámý řidič uberu projížděl 20. dubna 2015 Chicagem, když přímo před ním na chodníku poblíž Logan Square 22 letý muž vytáhl pistoli a začal pálit směrem k davu osob. Řidič neváhal, zastavil, tasil svou pistoli a několika zásahy ukončil střelbu pachatele.

Útočník svou střelbou nestačil nikoho zasáhnout.

O dva měsíce později Uber změnil své přepravní podmínky: zavedl zákaz zbraní ve vozech jak pro řidiče, tak i pro pasažéry.

Zdroj: Chicago Tribune, Washington Examiner

Edit: článek aktualizován 4.3.2018 – doplněna informace o změně přepravních podmínek.

Ilinois

Chicago v roce 1982 zavedlo úplný zákaz držení krátkých zbraní. Tento zákaz přetrval až do roku 2010, kdy Nejvyšší soud USA rozhodl, že je zákaz protiústavní. V případu McDonald v. City of Chicago Nejvyšší soud rozhodl otázku, zda-li druhý dodatek zakazuje zasahovat do práva občanů držet zbraně pouze federální vládě, nebo i státům a obcím. Soud došel k závěru, že přijetím 14. dodatku v roce 1868 byla ochrana před zásahy veřejné moci rozšířena také proti zásahům států a obcí.

Tímto rozhodnutím soud na místní zákaz aplikoval závěry Nejvyššího soudu přijaté v případu District of Columbia v. Heller (2008), podle nějž druhý dodatek zaručuje individuální právo držet zbraně pro osobní ochranu bez ohledu na vztah k domobraně.

Illinois se v roce 2013 stala posledním státem USA, který legalizoval skryté nošení zbraní pro sebeobranu. Příslušné povolení zde má v současnosti 3,2% dospělé populace, tedy o něco méně než v ČR.

Žadatelé o povolení musí splnit následující požadavky:


Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Související:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *