Čestná zmínka

Čestná zmínka: Wesley Mattox (zastavení pachatele útoku v Pike National Forest)

Wesley Mattox 2.7.2018 se svou ženou kempoval v obytném voze v Pike National Forest, Colorado, když se po lesní cestě přiřítala modrá mazda, jejíž řidič na Mattoxe namířil pušku a začal křičet, že po něm “jde policie” a přikázal, aby mu donesl vodu.

Wesley Mattox není nosičem vody

51letý Mattox se s pachatelem nijak nehádal a zdánlivě se vydal pro vodu. Ve skutečnosti měl ale tento alabamský policista ve výslužbě na mysli něco trochu jiného.

Mimo zorné pole pachatele dal ženě do ruky pistoli a řekl jí, aby se kryla za vozem. Sám sebral AR 15, obešel karavan a zezadu míříc na pachatele mu přikázal, aby odhodil zbraň.

Pachatel namísto toho sešlápnul plyn a současně započal střelbu. Mattox opětoval palbu za chůze, přičemž se snažil vzdálit od karavanu, aby pachatelovy střely nezasáhly manželku.

Vozidlo pachatele narazilo do stromu, tím ale jeho útok neustal. Mattox za ním poslal posledních několik ran ze své pušky a rozeběhl se zpátky do karavanu.

Nikoliv pro náhradní zásobník, nýbrž pro svou druhou nabitou AR15.

Mattox v havarovaném voze neviděl žádný pohyb, pro jistotu ale poslal ještě jednu střelu do rámu vozidla, aby se přesvědčil, že pachatel už nepředstavuje další nebezpečí.

Ještě chvíli na vůz mířil zpoza stromu, než dorazila policie.

Vražedná jízda pachatele hledaného policií

Policie první informaci o pachateli získala o několik hodin dříve ve vedlejším okrese. Náhodná řidička zastavila u krajnice, aby pomohla mávajícímu pachateli postávajícímu u modré mazdy. Když na ni vytáhl zbraň, z místa ujela a zavolala policii.

Pachatel následně nasedl zpět do svého auta a odjel. Po cestě střílel po lidech a vozech, avšak nikoho nezasáhl. V případě jednoho muže měl zřejmě zacíleno dobře, avšak po stisknutí spouště zbraň pouze cvakla naprázdno.

Telefonátů o střílejícím řidiči přibývalo. Když pachatel zahájil střelbu na osoby kempující podél odlehlé lesní cesty, vydalo se tímto směrem šest policejních vozů.

Než jej policisté dohnali, dostal pachatel žízeň, kterou se rozhodl zahnat u špatného karavanu.

Pachatel byl opakovaně zasažen do horních končetin a tváře.

Zdroj: KOAA News 5, Blue Lives Matter, 9 News,

Civilní držení zbraní v Coloradu

Ústavní zakotvení

Ústava Colorada z roku 1876 v čl. 13 stanoví, že “Právo osob držet a nosit zbraně pro obranu domova, sebe a majetku, nebo pro pomoc veřejným institucím, jsou-li k tomu v souladu s právem povolány, nesmí být zpochybňováno; avšak toto nesmí být vykládáno jakožto oprávnění ke skrytému nošení zbraně.

Vývoj úpravy skrytého nošení

Historicky zažitý americký přístup, že slušní lidé nosí zbraně viditelně a pouze zločinci je skrývají, se tedy v Coloradu dostal i do místní ústavy. To pochopitelně v moderní době, kdy je naopak ústavou zaručené viditelné nošení zbraní společensky méně přijatelné, vedlo k de facto vymizení jakéhokoliv nošení, obzvlášť v okresech, jejichž šerifové povolení ke skrytému nošení vůbec nevydávali.

Občané Colorada se zavedení systému nárokového vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně dočkali až v roce 2003, tedy o osm let později než Češi (ti jej ale měli i před nacistickou okupací). Změna právní úpravy proběhla v rámci širších novelizací legislativy civilního držení zbraní přijatých v návaznosti na útok ve škole ve městě Columbine, které se také nachází v Coloradu.

Vedle federálních podmínek pro legální držení zbraně upravuje další podmínky pro nošení místní legislativa. Žadatel musí mimo jiné být rezidentem státu starším 21 let, nesmí nadměrně užívat alkohol a vůbec užívat jiné návykové látky a musí prokázat schopnost bezpečně zacházet se zbraní.

Bezzbraňové zóny

Cedulky vymezující zákaz nošení zbraní v Coloradu stejně jako u nás nemají žádný donucovací charakter. Na rozdíl od většiny USA má Colorado poměrně rozumnou legislativu zákonem vymezených bezzbraňových zón a například nezakazuje nošení zbraní v modlitebnách. Vnášet zbraně je zde zakázáno:

      • Do budov veřejnoprávních institucí, avšak pouze pokud
        • budova je na všech vstupech trvale vybavena detekčním zařízením, a
        • bezpečnostní pracovníci provádějí kontrolu na zbraně u všech vstupujících osob, a
        • bezpečnostní pracovníci vyžadují, aby ozbrojené osoby při vstupu předaly zbraně do úschovy.
      • Do budov a na pozemky základních a středních škol, s výjimkou
        • zbraně u držitele povolení k nošení, pokud se nachází na školním pozemku v automobilu,
        • zaměstnanců určených vedením školy,
        • lovců, pokud se v průběhu lovu pohybují na nezastavěných školních pozemcích.

S ohledem na místní zkušenost s útokem na školu v Columbine je zajímavé, že Coloradská legislativa na případné ozbrojené zaměstnance škol neklade žádné zvláštní nároky, na rozdíl například od Texasu nebo Floridy. Přesto se zdá, že počet škol, kde vedení vybraným zaměstnancům umožňuje zapojit se do ochrany žáků, je zde relativně nízký.

Povolení ke skrytému nošení zbraně má v Coloradu 10,34% obyvatel, tedy přibližně trojnásobek oproti ČR.

Mattoxovy alabamské zbraně v Coloradu

Podobně jako v Evropské unii mají jednotlivé americké státy odlišné zbraňové zákony. Dostupné zdroje se nezmiňují, zda-li měl Mattox pistoli, kterou předal manželce, ve chvíli příjezdu na sobě. Colorado každopádně uznává alabamská povolení ke skrytému nošení zbraně, takže tuto legální možnost Mattox měl.

V případě viditelného nošení Colorado zvláštní povolení nevyžaduje. Pro rezidenty jiných států platí jediné omezení: viditelně mohou nosit pouze tehdy, pokud jejich domovský stát toto umožňuje na svém území Coloraďanům.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *