Čestná zmínka

Čestná zmínka: Donald J. Moore (zastavení pachatele útoku v obchodním centru v New York Mills)

Donald J. Moore byl se svou přítelkyní 27.5.2010 na nákupech v obchodním centru AT&T v New York Mills, New York, když se centrem ozvala střelba 79letého pachatele, který z nelegálně drženého revolveru ráže .357 zasáhl první osobu na svém seznamu šesti zaměstnanců k zavraždění.

Nelegálně ozbrojený pachatel známý policii

Pachatel si seznam vytvořil poté, co byl z obchodního domu vyloučen pro předchozí nepřístojnosti. Ochranka jej navíc nahlásila policii. Ta mu odebrala povolení k držení zbraně a zabavila pistoli.

New York patří ke státům s nejrestriktivnější zbraňovou legislativou. Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu má v tomto bezmála dvacetimilionovém státě pouze něco kolem osmdesáti tisíc obyvatel.

Pachatel se tak mohl spolehnout, že pokud na místě neuvidí nikoho v uniformě, nikdo se mu nebude moci účinně postavit.

Zákazy nošení zbraní se ale nevztahují na policisty mimo službu.

Donald J. Moore zasahuje

Donald J. Moore zrovna nakupoval se svou přítelkyní. Jakožto policista u sboru v dvacet minut vzdáleném městě Rome mohl mimo službu nosit svou soukromou zbraň. Pachatele díky ní zneškodnil hned na začátku útoku.

Pachatel zraněním podlehl. Než byl zastaven, stačil pachatel zranit jednu osobu.

Vyznamenání

Donald J.Moore byl za zákrok prohlášen policistou roku ve státě New York a byl mu také jako třetí osobě v historii předán klíč od města Rome (NY), ve kterém slouží. Obchodní řetězec AT&T v návaznosti na jeho zákrok zahájil udělování ceny “Hrdina AT&T”, přičemž Moore se stal prvním oceněným.

Moore dříve obdržel následující vyznamenání:

  • V roce 2008 byl vyznamenán za zásah proti vrahovi.
  • V roce 2009 byl vyznamenán za záchranu 9 leté dívky z řeky.
  • V roce 2009 byl vyznamenán jako policista s nejvíce přistiženými opilými řidiči v daném roce ve státě New York.

Zdroj: Observer – Dispatch, Fox News, New York Criminal Justice, WIBX950

Zbraňová legislativa New Yorku

Ústavní zakotvení

New York patří k menšině amerických států, jejichž ústava občanům nezaručuje právo držet a nosit zbraně.

Článek II odst. 4 místního zákona o občanských právech nicméně obsahuje totožné znění s druhým dodatkem: “Dobře udržovaná domobrana, jež je nezbytná pro bezpečnost svobodného státu, právo lidu držet a nosit zbraně, nesmí být porušeny.” V praxi ale doposud new yorské soudy restrikce přijímáné v rámci státní legislativy shledávaly jako zákonné.

Restrikce na civilní držení zbraní v New Yorku

New York patří ke státům s nejvíce restriktivní zbraňovou legislativou v USA. Kromě celé řady omezení co se týče typů zbraní a zásobníků je zde pro obyčejné občany obtížné získat také povolení ke skrytému nošení zbraně pro sebeobranu. V současnosti je má 0,45% dospělé populace, tedy přibližně 8x méně než v ČR.

Ještě přísnější zákony má přímo město New York. Zde má povolení k nošení zbraně jen 4.000 osob z 8,6 milionu. Vydávání povolení ve městě New York dlouhodobě provází celá šňůra korupčních skandálů (2016, 2017, 2018), kvůli které i někteří místní policisté nazývají systém vydávání povolení “korupčním strojem“. Mezi osoby, které měly údajně získat povolení k nošení zbraně v rámci korupčního stroje přitom patří také současný prezident Donald J. Trump a jeho bývalý právník Michael Cohen (zdroj).

Pravděpodobnost přítomnosti legálně ozbrojeného civilisty na místě útoku v New Yorku je tak naprosto mizivá.

Policisté nicméně ve státě mohou mimo službu nosit své soukromé zbraně, přičemž jde o obvyklou praxi. Na rozdíl od New Jersey se na ně přitom nevztahují omezení kapacity zásobníků.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *