Zahraničí

Washington: policie hledá ŠEST náhodných ozbrojených civilistů, kteří se snažili zastavit zloděje

Znáte to: “civilisté by neměli mít zbraně – bylo by to tu jak na divokém západě a ještě by se postříleli navzájem”. Případ šesti ozbrojených civilistů, kteří se nezávisle na sobě pokusili zastavit zloděje v Marysville, Washingtonu, přesně ukazuje, jak se věci v tomto nejzápadnějším americkém státě opravdu mají.

Foto: Marysvillská policie / Herald.
Foto: Marysvillská policie / Herald.

Čtyři pistole na hřebíky a šest pistolí na náboje

Dva zloději se v sobotu dvacátého druhého prosince pokusili ukrást celkem čtyři pistole na hřebíky v ceně USD 400 z obchodu s domácími potřebami v Marysville, Washingtonu. Když ale z obchodu vyběhli ven a naskočili do auta, postavil se před vůz muž, který tasil svou zbraň a přikázal jim vypnout motor.

V té chvíli podle policejní zprávy zloděj-spolujezdec řekl zloději-řidiči: “Šlápni na plyn, on nevystřelí!” Zloděj-řidič šlápl na plyn a samaritána přehodil přes kapotu. V té chvíli se už ale podle kamerových záznamů k místu sbíhalo z obchodu a parkoviště dalších pět osob se zbraněmi v rukou.

Jeden prostřelil přední pneumatiku, další prostřelil zadní pneumatiku a třetí také vystřelil na ujíždějící vůz. Mezitím jeden ze zaměstnanců naskočil do auta a vydal se zloděje pronásledovat.

Ti o tři ulice dál opustili své auto s prostřelenými pneumatikami a utíkali pryč. Po chvíli hledání se je policii oba podařilo zadržet, všechny ukradené věci zanechali za sebou ve voze.

Zloději popírali, že by cokoliv ukradli, stejně tak že by někoho nabrali na výrazně pochroumanou kapotu nebo že by si všimli pronásledování zaměstnancem a kvůli němu z auta utekli. Lež má ale krátké nohy, zvlášť v případech, kdy je incident nahrán kamerami z více úhlů.

Policie hledá střelce

Záznamy také ukázaly, že poslední z ozbrojených civilistů z místa odjel přesně ve chvíli, kdy se na parkoviště dostalo první policejní vozidlo. Policisté nyní vyzvali všech šest osob, aby se samy přihlásili, neboť by rádi vyšetřili, zda-li celý zásah proběhl v souladu se zákonem.

Není jasné, jaké ponaučení zločincům přinese obvinění a případně i trest za krádež. Je ale zřejmé, že vzhledem k štěstí na vysoký počet ozbrojených civilistů na místě jejich posledního zločinu by raději měli změnit obor.

Souhrn

  • Na místě se nacházelo šest vzájemně se neznajících ozbrojených civilistů, kteří všichni tasili zbraně.
  • Civilisté se vzájemně nepostříleli.
  • Civilisté nezastřelili zloděje, pouze jim prostřelili pneumatiky.
  • Při incidentu nebyl zraněn nikdo, kromě muže, který přeletěl přes kapotu – ten nicméně taky z místa odešel po svých.

Zdroj: Herald.net


Civilní držení zbraní ve Washingtonu

Ústavní zakotvení

Článek 1 odstavec 24ústavy státu Washington z roku 1889 stanoví: “Právo jednotlivých občanů nosit zbraně pro ochranu svou nebo ochranu státu nesmí být narušeno, avšak nic v tomto odstavci nesmí být vykládáno jakožto oprávnění jednotlivců či společností k vytváření, udržování či nasazení ozbrojených seskupení.

Skryté nošení

Po sérii zákazů skrytého nošení v 20. a 30. letech se Washington v roce 1961 stal prvním státem USA, který zavedl nárokové vydávání povolení ke skrytému nošení zbraní (shall issue concealed carry).

V současnoti povolení drží 11% dospělých obyvatel, tedy přibližně 3,5x více než v ČR.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

2 Replies to “Washington: policie hledá ŠEST náhodných ozbrojených civilistů, kteří se snažili zastavit zloděje

  1. Naše “liberálně” demokratická část politického spektra se domnívá, že je třeba se bát ozbrojené zákonadbalé veřejnosti, že občanům do rukou střelné zbraně nepatří.
    Tento případ ukázkově dokládá opak a to ve státě, kde občan zdaleka nemusí splňovat tolik podmínek k nošení střelné zbraně.

    1. No nevím přesně, která část spektra to je, ale třeba Piráti se opakovaně vyjádřili proti regulaci zbraní. “Na zbraně nesahat. Platné zákony o držení zbraní považujeme za vyvážené,” píše se ve volebním programu Pirátské strany. Pak už je tu snad jen KDU, ti jsou vždycky proti všemu a pro všechno, pro co je strana se kterou vládnou (teď nevládnou). ANO bude vždycky pro to, co se zrovna hodí Andrejovi, socani nemají politickou sílu a ODS zbraně omezovat nechce. Jediní Zelení se proti zbraním ostře ohradili, ale to má asi takovou váhu, jakoby se proti tomu ohradila bába Blažková 🙂 V podstatě ve sněmovně panuje shoda, že zbraňové zákony neomezovat, ale u toho “liberálního” spektra platí ještě “nerozšiřovat směrem k většímu držení” tzn. že do ústavy to nechtějí, ovšem tohle nechce ani ta druhá část spektra, jinak by to prošlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *