Čestná zmínka

Čestná zmínka: Oscar Stewart & Jonathan Morales (zastavení pachatele útoku v synagoze v Poway)

Oscar Stewart se 27. dubna 2019 nacházel v modlitební místnosti v synagoze v Poway, Kalifornii, a soustředil se na recitaci veršů z tóry, když z předsíně synagogy zaslechl sérii pěti nebo šesti výstřelů.

Oscar Stewart

Osoby kolem něj v křiku a nářku padly k zemi, někteří se rozeběhli směrem k východům. Stewart, bývalý voják a veterán války v Iráku, vyrazil přímo vstříc výstřelům.

Když zazněly výstřely, všichni se rozutekli k východům. Já jsem byl dřív v armádě… vyskočil jsem a běžel jsem k předsíni [vstříc střelbě]. Neplánoval jsem to, nerozmýšlel jsem se, prostě jsem šel.

Jakmile spatřil pachatele, zakřičel “lehni na zem” a rozeběhl se proti němu. Pachatel vystřelil další dvě rány, načež Stewart za běhu křičel “zabiju tě!”

Svědci později popsali, že slyšeli hrozivý zvuk odpovídající spíše řevu čtyř mužů.

Pachatel se zřetelně vylekal a dal se na útěk. Stewart jej pronásledoval k parkovišti, kde se pachatel zamkl v autě a bral se po své další zbrani. Se znalostí pravidla pěti stop (výhoda střelné zbraně je výrazně snížena při bezprostředním fyzickém útoku) se Stewart snažil dostat k pachateli a bušil na okna vozu.

V té chvíli už mu bylo jasné, že se nedokáže do auta dostat dříve než pachatel ke své zbrani. Jediné, na co myslel, bylo, že nemůže připustit, aby pachatel pokračoval ve vraždění.

Zpoza svých zad od neznámého muže uslyšel: “Jdi z cesty, mám zbraň!” Sotva Stewart uhnul, muž zahájil střelbu do vozu. Zatímco rány zasáhly vozidlo, pachatel nastartoval a ujížděl pryč.

Střelec volal policii a předával jim informace o pachateli a jeho automobilu. Stewart se rozeběhl zpátky do synagogy, kde zahájil srdeční masáž zasažené ženy. Po chvíli se k němu přidal její manžel a následně i první dorazivší policista, jejich snaha ale byla neúspěšná.

Jonathan Morales

Bylo to teprve nedávno, co Jonathan Morales objevil své židovské kořeny. Po té, co začal navštěvovat synagogu v Poway, se blíže seznámil i s místním rabínem. Když rabín zjistil, že Morales pracuje pro pohraniční stráž, požádal jej, aby u sebe při návštěvách synagogy měl vždy zbraň:

Prosím, když sem přijdeš, buď ozbrojen. Nevíme, kdy to můžeme potřebovat.

Pro rabína nový věřící pracující pro státní ozbrojené složky představoval jedinou možnost zajištění bezpečnosti. Morales totiž může nosit zbraň i mimo službu, zatímco pro ostatní kalifornské civilisty jsou povolení k nošení zbraně pro sebeobranu nedostupná. V den útoku Morales u sebe zbraň ale neměl.

Rabín již dříve zjišťoval možnost najmutí profesionální ochranky, ukázalo se ale, že to je mimo jeho finanční možnosti.

Morales se toho dne vrátil z pracovního nasazení v El Centro na jižní hranici s Mexikem, tří hodiny jízdy od Poway. V průběhu bohoslužby z předsíně zaznělo několik výstřelu.

Zprvu jsem si myslel, že to jsou petardy, že si jen nějaké děti hloupě hrají.

Další výstřely se rozezněly z boční místnosti synagogy, kde se nacházely děti. Zatímco většina přítomných s křikem zalehla mezi lavice, Morales se plazil do přední části synagogy. Z úkrytu vytáhl zbraň, o které věděl, že je zde schovaná právě pro takovouto situaci.

Když se vztyčil, pachatel v místnosti nebyl. Zkontroloval okolí a rozeběhl se k východu. Rozrazil dveře a viděl, jak chodbou utíká ven muž s puškou v high ready, kterému byl v patách další křičící člověk.

Morales se dostal před synagogu a namířil revolver na pachatele. Zpoza jeho zad mu před zbraň ze synagogy neustále vybíhali lidé, takže nevystřelil. Poodběhl trochu dopředu. Konečně měl čistý výhled a dvakrát vystřelil na pachatele ve chvíli, kdy ten zrovna zavíral dveře od auta.

Zvuk střelby na vnějším prostranství naprosto vyděsil doposud zmateně vybíhající osoby. Se zjevným zděšením, že je na místě více útočníků, se nyní lidé obraceli a snažili se dostat zpět do budovy, čímž opět vbíhali před Moralesovu mušku. Naprostá většina si ani revolveru v jeho ruce nevšimla, jak se snažili rychle dostat do domnělého bezpečí uvnitř synagogy.

Morales se opět rozeběhl k automobilu. Za běhu vystřelil několik ran, které zasáhly karoserii. Poslední rána prošla sklem a jen těsně minula pachatele.

Ve vzdálenosti dvou metrů se Moralesův pohled střetl s vyděšenýma očima pachatele, který se snažil při odjezdu učinit se za volantem co nejmenším.

Zmáčknul jsem znovu spoušť. Nastala chvíle jako z nejhorší noční můry. Válec se otáčel a kohout cvakal naprázdno.

Než byl zahnán, stačil pachatel zasáhnout čtyři osoby, z nichž jedna následkům zranění podlehla.

Legalita pachatelových zbraní

Pachatelem útoku byl 19 letý antisemitský extremista. Při útoku použil pušku typu AR 15.

  • Kalifornie má nejrestriktivnější zbraňovou legislativu v USA.
  • Všechny osoby kupující zbraň v Kalifornii musí projít bezpečnostní prověrkou. Koupenou zbraň si mohou v prodejně vyzvednout až po schválení úřady a po desetidenní čekací lhůtě.
  • Kalifornie umožňuje pořízení zbraně až od 21 let věku. Výjimku mají od 18 let věku vojáci, členové bezpečnostních sborů a držitelé platného loveckého povolení.
  • Pachatel zbraň pořídil na základě výjimky na lovecké povolení, byť platné lovecké povolení v době koupě nedržel.

Případ patří k řadě podobných útoků aktivních vrahů v USA, kdy došlo k selhání systému bezpečnostních prověrek. K dalším známým patří útok pachatele v Sutherlandu, kterého zastavil ozbrojený civilista Stephen Willeford.

Zdroje: USA Today, USA Today, LA Times, ABC 7, Daily CallerNY Times, popis události Jonathana Moralese, ABC10

Aktualizace 25.4.2020: Doplněn popis situace dle vyjádření Jonathana Moralese. Z předchozích informací plynul závěr, že Morales použil svou zbraň, ve skutečnosti ale použil “bezpečnostní” zbraň, která byla schovaná v synagoze.


Zákaz nošení zbraní a útoky masových vrahů

V Kalifornii je pro běžné občany nemožné získat povolení k nošení zbraně pro sebeobranu. Řada si to uvědomí až ve chvíli, kdy se snaží zajistit vlastní bezpečnost, jak jsem popsal v článku Nejpřísnější legislativa v zemi nezastavila kalifornského vraha, mnozí se chtějí bránit sami.

Podobně státy znemožňují účinnou sebeobranu také ve většině Evropy. Přesvědčit se o tom před svou vraždou mohl také šéfredaktor Charlie Hebdo, viz článek Charbovu žádost o povolení k nošení zbraně zamítli, spal ve strachu s nožem u postele.

Pachatelé masové vraždy plánují měsíce až roky. V USA si z 97,8% cíleně vybírají místa, kde oběti nesmějí být ozbrojeny, a tedy se nemohou účinně bránit.

Zásahy neozbrojených civilistů

V článku FBI Report: lepší zbraň u sebe než policistu na telefonu jsem shrnoval poznatky ze studie FBI týkající se útoků aktivních střelců v letech 2016-17. Pro úspěšný zásah je nezbytná přítomnost na místě útoku, odhodlání a efektivní nástroj. Chybějící efektivní nástroj (kterým za určitých okolností může být i automobil, viz Mark Pinnavaia) sebevětší odhodlání nahradit nedokáže.

Úspěšné zásahy neozbrojených osob proti pachatelům aktivních vražd jsou naprosto výjimečné. K úspěšným hrdinům patří například Robert Caleb Engle, který je paradoxně držitelem povolení ke skrytému nošení, ale zbraň ve chvíli útoku nechal v automobilu na parkovišti. Dalším úspěšným zásahem je případ Johna Sawchuka, který měl neuvěřitelné štěstí – do pachatele doslova omylem vběhl na rohu chodby a následně jej přepral.

V mezinárodním kontextu je známý případ útoku v Christchurch, kde pachatele srazil k zemi Naeem Rashid, avšak přitom sám zahynul. Při útoku v další mešitě v jiné části města (policie proti pachateli zasáhla až po 36 minutách) se pak Abdulu Azízovi podařilo zmocnit zbraně, kterou pachatel odhodil. Byť z ní nedokázal vystřelit, zastrašovací efekt to mělo dostatečný, aby pachatel z místa utekl.

Lze předpokládat, že řada neozbrojených civilistů se snažila bránit vrahům v 249 takových případech v USA v letech 2000-17, ale téměř nikomu se to nepovedlo. Naproti tomu v 33 případech, kdy v daném období byli na místě přítomni ozbrojení civilisté, byli v zásazích proti pachatelům úspěšní z 94%. Přítomnost ozbrojené osoby na místě útoku – bez ohledu na to, zda-li jde o policistu nebo civilistu – vždy vede k výrazně nižšímu počtu obětí.

Stejně tak v Evropě se zastavení útočníka neozbrojeným civilistou podařilo jen za zcela výjimečných okolností – když se útočník pohyboval v omezeném prostoru, neuměl ovládat svou nelegální útočnou pušku (všechny zbraně použité teroristy v Evropské unii byly nelegální) a zneškodnili ho američtí vojáci na dovolené (Thalys 2015).


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

2 Replies to “Čestná zmínka: Oscar Stewart & Jonathan Morales (zastavení pachatele útoku v synagoze v Poway)

  1. “Když Morales spatřil, jak nějaký muž buší na sklo automobilu a snaží se dostat k muži, který se uvnitř bral po zbrani, zakřičel, aby uhnul. Následně vystřelil čtyři rány, nemířil přitom na řidiče, ale snažil se poškodit vozidlo, což se mu ale nepodařilo.”

    Vzpomněl jsem si na případ, kdy černoch odzbrojil gaunera, zaklekl ho a mířil na něj zbraní, načež ho policista zastřelil domnívaje se, že jde o agresora.

    Tyhle případy by bylo poučné vždy popisovat z pozic všech zúčastněných, protože to pak dobře ilustruje, jak ošidné je spoléhat na ostatní lidi, že situaci správně vyhodnotí.

    V našem případě si pan Morales očividně uvědomoval, že nemá plnou informaci o dění a netroufl si proto řešit situaci radikálně. Klobouk dolů, kdo ví, kolik měl času na hodnocení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *