Čestná zmínka

Čestná zmínka: Brownsburg, Indiana (zastavení pachatele útoku na ulici u hřbitova)

Legálně ozbrojený řidič motorového vozidla, který si přeje zůstat v anonymitě, 14.7.2020 kolem 13:15 hod. zastavil na křižovatce nedaleko hřbitova v jinak poklidném a obecně bezpečném městě Brownsburg v Indianě, když jeho vozidlo zasáhla střela.

Okamžitý zásah ozbrojeného řidiče

Než se stačil řidič vzpamatovat, ulicí se rozlehla celá salva výstřelů a do výhledu mu vběhli dva muži.

První, neozbrojený, upadl na zem a křičel “ne, prosím, ne, ne, prosím nezabíjej mě, prosím nezabíjej mě.” Druhý muž se k němu sklonil s pistolí v ruce, kterou se prvnímu podařilo zachytit, a následně se o ni přetahovali.

Řidič v té chvíli již vystoupil z vozu, tasil zbraň a mířil na pachatele. Tomu se podařilo setřást ruku ležícího muže a pistoli mu přiložil k hlavě.

V té chvíli řidič vystřelil. Pachatel byl po zásahu otřesen, ale nadále stál na nohou a svou pozornost přesunul na řidiče. Řidič vystřelil další rány, po nichž pachatel bezvládně padl k zemi.

Policie vyvrací rasový motiv

Zjevně náhodný útok začal pár chvil před příjezdem zasahujícího řidiče. Pachatel vystoupil ze svého automobilu a vykročil k dvěma mužům, kteří právě pracovali na hřbitově. Když začal střílet, napadení se rozeběhli každý jiným směrem.

Pachatel 36letého Setha Robertsona dohnal a zavraždil na ulici přiléhající ke hřbitovu. Následně začal pronásledovat druhého pracovníka, přičemž několikrát vystřelil ze své pistole.

Druhou oběť už pachatel zavraždit nestačil. Podle policie měl v době svého skonu v bubnovém zásobníku pistole stále několik desítek nábojů. Pokud by nebyl zastaven ozbrojeným řidičem, útok by měl pravděpodobně mnohem více obětí.

Útok spáchal na pozadí rasových nepokojů po smrti George Floyda 22letý černoch, přičemž obě oběti byli běloši. Policie následně dementovala zprávy, že útok byl rasově motivován, přičemž podle vyšetřovatelů jednání pachatele souviselo s jeho duševním stavem.

Zdroje: IndyStar, WishTV, WHTR, South Side Times

Civilní držení zbraní v Indianě

Ústavní zakotvení

Článek 1 odst. 32 ústavy státu Indiana z roku 1856 stanoví, že “Lidé mají právo nosit zbraně pro obranu svou a obranu státu.

Nošení zbraně pro sebeobranu

Pouhé čtyři roky po vzniku samostatného státu, v roce 1820, byl v Indianě přijat zákaz skrytého nošení zbraní. To bylo v souladu s historicky zažitým americkým přístupem, že slušní lidé nosí zbraně viditelně a pouze zločinci je skrývají.

Naopak zavedení systému nárokových povolení ke skrytému nošení zbraně pro osobní obranu v roce 1980 byla Indiana v čele trendu, který postupně převládl ve většině USA. Indiana se tak stala teprve pátým státem, který zrušil zákazy přijaté buďto v dobách divokého západu, či častěji po občanské válce ve snaze zamezit vyzbrojování osvobozených černochů.

V roce 2021 se v místním parlamentu debatovalo zavedení možnosti nošení zbraně bez potřeby zvláštního povolení. Novela byla přijata dolní komorou, avšak neprošla senátem. Hlavním důvodem byl požadavek novely zavést seznam osob, které zbraň nosit nesmí (obdobně například v Rakousku existuje seznam osob, které nesmí zbraň držet, ostatní si mohou např. opakovací pušku koupit “na občanku”). Podle předsedy senátu nebylo možné v datech předvídaných novelou takový seznam účinně zavést. Namísto toho senát navrhl, aby doživotně vydávaná povolení k nošení zbraně policie nově vydávala bez poplatku.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *