Čestná zmínka

Čestná zmínka: Aaron Salter Jr. † (odpor proti pachateli útoku v Buffalo, NY)

Aaron Salter Jr. v sobotu 14.5.2022 kolem půl třetí odpoledne jakožto bezpečnostní pracovník procházel obchodním centrem Tops Friendly Markets v Buffalo, New Yorku, když se z parkoviště před budovou ozval hluk střelby.

Vysloužilý policista Aaron Salter Jr. a jeho poklidný přivýdělek

Aaron Salter Jr. po dobu třiceti let sloužil v rámci místního policejního sboru. Díky své činnosti u policie se několikrát dostal do novin, například když zatknul žháře. V roce 1996 byl málem postřelen. Při výjezdu ohledně nahlášeného vloupání do domu narazil na lupiče s brokovnicí. Zatímco Salter po pohledu do hlavně instinktivně uskočil, jeho parťák lupiče zneškodnil střelbou.

Konec služby chtěl mít zřejmě klidnější, takže poslední roky trávil u dopravní policie. Po odchodu v roce 2018 si pořídil Cadillac Coupe DeVille z roku 1967 a pracoval na jeho renovaci. S manželkou si také koupili karavan, se kterým brali členy širší rodiny na delší víkendové výlety.

Ještě v době působení u policie se Salter Jr. stal fanouškem obnovitelné energie. Solární panely si na dům instaloval dlouho předtím, než se to stalo běžnou záležitostí. Ve své garáži se snažil vyvinout pohon kombinující spalování benzínu a vodíku, přičemž pro patentování procesu založil společnost AWS Hydrogen Technologies, LLC.

Ať už se jednalo o snahu si přivydělat si na koníčky, nebo krácení dlouhé chvíle v důchodu, Salter Jr. si vybral jinak poklidnou pozici ochranky v obchodním domě. Do roku 1986 zde pracovala jeho matka, zprvu na kase a následně jako vedoucí. Místní prostředí i většinu nakupujících znal, takže pistoli nejspíš bral pouze jako samozřejmý doplněk uniformy černého šerifa než jako nezbytný nástroj.

New York patří ke státům s nejrestriktivnější zbraňovou legislativou v USA. Na rozdíl od běžných občanů je zde pro bývalé policisty snadné získat povolení k nošení zbraně, takže jejich směřování do soukromých bezpečnostních agentur je zde běžné.

Neonacistický pachatel si cíleně vybral místo s restriktivní zbraňovou legislativou

V červnu 2021 policie v 300 km vzdáleném okrese Broome vyšetřovala incident, při němž tehdy 17letý student vyhrožoval ostatním žákům střední školy. Mladík byl zadržen na dobu dvou dnů pro účely psychiatrického pozorování. Žádné obvinění v souvislosti s incidentem nebylo vzneseno. Nedobrovolné umístění v ústavu je důvodem pro zápis do databáze NICS, v níž jsou v USA vedeny osoby nezpůsobilé k držení zbraně. Pachatel se ale následně vyzbrojil v běžném obchodě se zbraněmi, takže k zápisu zákazu držení zbraní nedošlo.

Pachatel plánování věnoval poměrně hodně času. Samotné místo pozdějšího útoku navštívil v březnu 2022 a pak ještě několik dní před útokem. Během plánování sepisoval 180 stránkový manifest, ve kterém se označil za neo-nacistu a socialistu.

V rámci plánování pachatel cíleně zohledňoval místní legislativu skrytého nošení zbraně. Ve státě New York má povolení ke skrytému nošení zbraně pouze 0,45% dospělé populace, tedy přibližně 8x méně než v ČR. Praxe vydávání povolení se různí dle okresů, přičemž ve větších městech jako Buffalo jsou povolení pro běžné smrtelníky prakticky nedostupná.

Pachatel nicméně věděl, že se na místě bude nacházet ozbrojená ochranka. V rámci přípravy si bezpečnostního pracovníka dobře prohlédl a zjistil, že má pistoli Glock. Zatímco při útoku obecně cílil na černochy (jednomu bělochovi se omluvil, že na něj namířil), likvidaci bezpečnostního pracovníka označil za prioritu a nezbytný předpoklad “úspěchu” plánované masové vraždy.

Pro spáchání útoku se pachatel vybavil profesionální balistickou ochranou včetně přilby. Pořídil si několik zbraní, pričemž k útoku použil pušku Bushmaster XM-15. Zákony New Yorku zakazují celou řadu taktických aspektů moderních sportovních pušek, včetně vyměnitelného zásobníku, pachatel však zbraň následně nelegálně upravil.

Aaron Salter Jr. zasáhl balistickou ochranu pachatele

Kolem půl třetí odpoledne pachatel navlečený v taktickém oblečení a balistické ochraně přijel na parkoviště přímo před hlavní vchod do obchodního domu. Bezprostředně po zastavení vozu a otevření dveří zahájil střelbu do přítomných osob. Před budovou zasáhl čtyři osoby, z nichž tři zraněním podlehly. Následně vešel dovnitř, kde zasáhl osm osob, z toho šest smrtelně.

Z dostupných zpráv není jasné, v jakou chvíli se Aaron Salter Jr. pokusil pachatele uvnitř budovy zastavit. Ze své pistole na pachatele stačil vystřelit čtyřikrát, přičemž nejméně jednou jej zasáhl. Střelu ale zastavila balistická ochrana pachatele. Pachatel střelbu opětoval a Saltera zavraždil.

Pachatel původně plánoval pokračovat ve vraždění na jiném místě. Policie ale dorazila dříve, než čekal. Podle některých zpráv pachatele zdržela právě konfrontace se Salterem.

Po krátké slovní konfrontaci se pachatel policistům vzdal.

Než byl zastaven, stačil pachatel zavraždit deset osob a další tři zranit.

Zdroje: CBS News, Newsweek, People.com, Today.com, Daily Mail, NY Times, Black Enterprise, NY Post, BBC, NY Mag


Komentář zbrojnice.com

V sekci Čestná zmínka jsem k dnešnímu dni podrobně popsal 72 případů zásahů ozbrojených civilistů, z naprosté většiny proti aktivním vrahům. V tomto případu se spojuje celá řada typických faktorů masových vražd.

Útočník si vybírá oběť, čas, místo, nástroj a způsob spáchání činu. Má dostatek času na podrobné plánování. Zákonné restrikce pro něj nepředstavují překážku. Kdo je ochoten spáchat vraždu, toho možné stíhání za nedovolené ozbrojování neovlivní. Tyto restrikce dopadají pouze na zákona dbalé občany.

V rámci výběru místa útočník upřednostňuje měkké cíle, o nichž ví, že se nebudou moci bránit. Dokáže přitom zohlednit i případnou přítomnost uniformované ochrany měkkých cílů (obdobně Westgate, Riverside) . Na rozdíl od případných ozbrojených civilistů ochranku dokáže identifikovat a prioritně se na ni zaměřit.

Jako v naprosté většině podobných případů byl pachatel známý policii i svému okolí, avšak k žádné účinné intervenci včas nedošlo. Hlavním motivem obdobných útoků je dosažení proslulosti.

Ozbrojení civilisté jsou úspěšní v 94% zásahů proti aktivním vrahům. Užití balistické ochrany útočníky bylo v minulosti spíše výjimečné, i tak pro ozbrojené civilisty nejde o bezvýchodnou situaci:

  • V roce 2005 útočil pachatel s kalašnikovem před soudní budovou v Tyler, Texasu. Zatímco přítomní policisté po krátké přestřelce utekli, pachateli se postavil ozbrojený civilista Mark Alan Wilson. Ten pachatele ze své pistole perfektně zasáhl doprostřed hrudníku. Pachatel měl ale pod košilí neprůstřelnou vestu a následně Wilsona zavraždil. Díky intervenci Wilsona pachatel nemohl vyhledávat další oběti a na místo mezitím dorazily policejní posily.
  • V roce 2017 útočil pachatel s AR 15 v kostele v Sutherlandu. Než na místo stačila dorazit policie, doběhl ze sousedství ozbrojený civilista Stephen Willeford. Bosý, ve spodním prádle a s AR 15. Pachatel měl viditelnou balistickou ochranu a Willeford jej na prostranství před kostelem cílenou střelbou zasáhl do mezery mezi hrudním a zádovým balistickým plátem. Pachatel měl původně v plánu pokračovat v útoku v jiném vzdáleném kostele, zatímco bezpečnostní složky by všechny směřovaly na místo prvního útoku. Při přesunu automobilem, pronásledován Willefordem, v důsledku krvácení havaroval.
  • V roce 2021 útočil pachatel s AR 15 na náměstí ve městě Arvada. Pachatele v neprůstřelné vestě, který stačil zezadu zavraždit policistu, zneškodnil střelbou ze své pistole ozbrojený civilista John Hurley. Hurleyho následně zabili policisté.

Zbraňová legislativa New Yorku

Ústavní zakotvení

New York patří k menšině amerických států, jejichž ústava občanům nezaručuje právo držet a nosit zbraně.

Článek II odst. 4 místního zákona o občanských právech nicméně obsahuje totožné znění s druhým dodatkem: “Dobře udržovaná domobrana, jež je nezbytná pro bezpečnost svobodného státu, právo lidu držet a nosit zbraně, nesmí být porušeny.” V praxi ale doposud new yorské soudy restrikce přijímané v rámci státní legislativy shledávaly jako zákonné.

Restrikce na civilní držení zbraní v New Yorku

New York patří ke státům s nejvíce restriktivní zbraňovou legislativou v USA. Kromě celé řady omezení co se týče typů zbraní a zásobníků je zde pro obyčejné občany obtížné získat také povolení ke skrytému nošení zbraně pro sebeobranu. V současnosti je má 0,45% dospělé populace, tedy přibližně 8x méně než v ČR.

Ještě přísnější zákony má přímo město New York. Zde má povolení k nošení zbraně jen 4.000 osob z 8,6 milionu. Vydávání povolení ve městě New York dlouhodobě provází celá šňůra korupčních skandálů (2016, 2017, 2018), kvůli které i někteří místní policisté nazývají systém vydávání povolení “korupčním strojem“. Mezi osoby, které měly údajně získat povolení k nošení zbraně v rámci korupčního stroje přitom patří také současný prezident Donald J. Trump a jeho bývalý právník Michael Cohen (zdroj).

Pravděpodobnost přítomnosti legálně ozbrojeného civilisty na místě útoku v New Yorku je tak naprosto mizivá.

Policisté nicméně ve státě mohou mimo službu nosit své soukromé zbraně, přičemž jde o obvyklou praxi. Na rozdíl od New Jersey se na ně přitom nevztahují omezení kapacity zásobníků.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků na veřejných prostranstvích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *