Čestná zmínka

Čestná zmínka: Domobrana v Baštance (odražení ruského postupu na Kryvyj Rih 1.3.2022)

24.2.2022 ve 4:30 minut ráno začaly na Ukrajinu dopadat ruské balistické rakety, zatímco Vladimír Putin v televizi započal svůj projev “o zahájení zvláštní vojenské operace“. Pro obyvatele Baštanky, stejně jako ostatní Ukrajince, to bylo hororové probuzení. Vždyť jen o čtyři dny dříve ještě Putin v rozhovoru s Emanuelem Macronem přislíbil “hledání diplomatického řešení současné krize” v podobě rozhovorů zástupců Ruska a Francie. Baštanští nositelé hrdé kozácké tradice se ale zastrašit nenechali. Okamžitě vytvořili domobranu a začali připravovat přivítací výbor vybavený civilními zbraněmi, puškami z armádního skladu a zdánlivě nekonečným množstvím Molotovových koktejlů.


Úvodní foto: Serhiy Basisty, řidič nákladního vozu a baštanský domobranec, který se s Molotovem a kalašnikovem postavil ruskému BTR.


Specifika Baštanky a Baštanského okresu

Dříve dvanáctitisícová Baštanka je správním centrem Baštanského okresu. Podle sčítání z roku 2001 se 94% místních považuje za Ukrajince a 4% za Rusy. Tím se podobá zbytku místního venkova. Historické kořeny má ale značně odlišné.  Město bylo založeno na počátku 19. století po připojení teritoria k Ruskému impériu, v rámci kolonizace “liduprázdné stepi”. Vlastnictví rozdávané půdy se ujali především svobodní kozáci z dřívější Záporožské Siče, polského vazalského státu nesoucího dlouhou tradici individuální svobody, který Rusko dobylo v roce 1775. Tím se oblast liší od sousedních okresů, kde byla půda převážně vlastněna několika málo šlechtici a opracovávána hlavně nevolníky.

Další historický milník představovala Baštanská republika, kterou ustanovilo místní obyvatelstvo po obsazení města Bělogvardějci v srpnu 1919. Povstání vedené Esery se mohlo opřít o 4.000 ozbrojených domobranců. Baštanská republika neměla dlouhého trvání, její milice byla poražena 12. listopadu 1919; jen v samotném městě Baštanka bylo zastřeleno 852 rebelů.

K dalšímu rozsáhlému vraždění zde došlo v letech 1935-37, kdy se Stalinský režim zaměřil na likvidaci přeživších aktivních účastníků protibělogvardějského povstání. Na smrt tak mířili lidé, kteří v roce 1925 v souvislosti s baštanským povstáním obdrželi oficiální státní vyznamenání.

Vznik domobrany

Bezprostředně po vpádu ruských vojsk do země část místních mužů buď dobrovolně nebo na základě povolávacích rozkazů opustila město a zapojila se do formálních armádních struktur. V Baštance tak zůstali především ti, kdo z nějakého důvodu nebyli ochotní nebo způsobilí pro službu v armádě.

Domobrana se ve městě utvořila živelně bez jakéhokoliv plánování či koncepce. Dobrovolníci se vzájemně kontaktovali a domlouvali na svém zapojení, byť v té době ještě nikdo netušil, zda-li se útočníci vůbec do Baštanky dostanou.

Ve městě nebyly žádné regulérní armádní složky, pouze patnáct příslušníků teritoriální obrany, z nichž větší část byla současně obecními zastupiteli. Vedle nich základ domobrany tvořili ozbrojení občané s vlastními civilními zbraněmi, včetně typu, na který chce Petr Pavel zavést restrikce. S ohledem na restriktivní ukrajinskou zbraňovou legislativu, která byla rozvolněna teprve těsně před půlnocí 23.2.2022, jich ale bylo relativně málo.

Další dobrovolníci byli po krátké instruktáži vybaveni několika desítkami útočných pušek z armádních skladů, které přivezl náklaďák 25. února večer. Před příchodem ruských okupantů tak ve městě bylo přibližně 150 ozbrojených členů domobrany. Jejich typickou výzbroj tvořil buď jeden armádní kalašnikov se 120 náboji (4 zásobníky), nebo lovecká puška s optikou, případně brokovnice či jiná civilní zbraň. K dispozici měli také ruční granáty.

Ještě více občanů se vyzbrojilo Molotovovými koktejly, které v několika manufakturách připravovali jako na běžícím páse. Nejprve k tomu dobrovolníci spotřebovali všechny vhodné lahve ze svých domácností, následně z obchodů, a když i ty došly, vybrali i všechny dostupné z obydlí místních alkoholiků.

Ozbrojenci se organicky podle vzájemné znalosti a důvěry rozdělili do skupinek po 3 – 5 lidech, a takto se připravovali přivítat invazní vojsko. Místní skupina vojáků teritoriální obrany “Baštanka-1” sice formálně podléhala vojenskému velení, ale reálná schopnost předávat a vynucovat rozkazy domobrancům byla minimální.

Ruský útok proti Baštance

Domobranci ustanovili celou řadu pozorovacích stanovišť, na kterých z bezpečné vzdálenosti sledovali všechny příjezdové cesty do města. O tom, že se 1. března 2022 k městu začala od vesnice Dobre přibližovat ruská obrněná kolona v čele s tanky a vozidly BTR plných vojáků, tedy měli velmi dobré informace. Cílem ruských vojáků bylo dobýt 100 km vzdálené město Kryvyj Rih, z něhož pochází ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cestu skrz Baštanku si patrně vybrali na základě zpravodajských informací o absenci ukrajinské armády v tomto směru.

Přestože neměli šanci je zastavit, čtveřice mužů na kontrolním stanovišti před vjezdem do města se rozhodla útočníkům alespoň formálně stát v cestě. Nejspíš aby nikdo nemohl říct, že Rusové do města vjeli bez výstřelu, podobně jako to propaganda lživě tvrdí o obsazení Krymu. Co se zde přesně událo, není jasné: těla obránců byla nalezena jinde o dva dny později bez zbraní i osobních věcí, samotné stanoviště neslo stopy po zásazích z 30mm kanonů.

Kromě tohoto úvodního střetnutí se domobranci drželi Guisanovy doktríny: tanky a obrněnce nechali projet bez odporu do města a vyčkávali na snadnější kořist v zadní části kolony.

Měli jsme štěstí, že se nerozvinuli do bojové linie. Dál pokračovali v koloně, která se pak zasekla v centru města. [Serhiy Koriak]

Nečekaně úspěšný protiútok domobranců

K Baštance směřovaly tři vzájemně navazující konvoje s celkem přibližně 300 obrněnými a jinými těžkými vozidly. Ve chvíli, kdy v centru přistály první Molotovovy koktejly na tancích, byly poslední náklaďáky ještě 25km daleko. Domobranci se drželi taktiky udeř a uteč, ostatně jim s jejich výzbrojí ani nic jiného nezbývalo.

Nepřehledné, nekoordinované a neutuchající útoky malých skupinek domobranců z ručních zbraní vedly k chaosu a panice mezi ruskými útočníky. K veselým příběhům z těchto chvil patří odhodlaná střelba staršího muže, kterému zbytky ustřeleného nosu visely na kůži u brady, z kalašnikova proti tanku. V důsledku chaosu byla velká část ruských obětí ve městě následkem střelby mezi ruskými tanky a obrněnci navzájem proti sobě.

Jiní domobranci mezitím zaútočili na “měkkou” část prvního konvoje, a tu metodicky ničili vůz za vozem především za pomocí postupně získávaných trofejních zbraní, díky nimž také rychle narůstal počet ozbrojených členů milice.

Využili jsme ruský lend-lease. Řada z nás se ke zbrani dostala až v průběhu bitvy. Já našel kalašnikov, někdo další našel třeba RPG. Co si Orkové přinesli, to taky dostali. [Valery Babiš]

Bitva o město trvala celkem tři hodiny, než se přibližně padesáti kusům těžké techniky, bez logistické části konvoje, podařilo prorazit z města a namísto původního severního směru pokračovat dalších 100km na západ, kde však zůstali odříznutí bez zásob.

Kromě zničené techniky za sebou útočníci nechali dvě netknutá BTR a několik nákladních vozů, které se okamžitě staly první těžkou technikou domobranců. Hned při prvním nasazení BTR domobranci zasáhli výbušninami napěchovaný náklaďák ruských ženistů, jehož mohutný výbuch symbolicky zakončil první bitvu.

Rusové se město pokusili dobýt ještě několikrát z jiných směrů, ale pokaždé narazili na odpor, v jehož důsledku se stáhli.

Vylezl jsem na střechu obchodu, hodil jsem na BTR dva Molotovy a vystřelil proti němu dávku z kalacha. Samozřejmě, pak ty kurvy opětovaly z 30mm kanonu, tak to jsem se málem podělal. Seskočil jsem ze střechy a utíkal zadními uličkami pryč. Mezitím na Rusy za mnou někdo začal střílet z brokovnice. Když jsem pak vyběhl zpoza rohu, tak proti mně stál Ural. Zastřelil jsem řidiče a popojel s náklaďákem napříč, abych zablokoval cestu. Pak jsem jim ukradl vojenskou sanitu, kterou jsem zaparkoval na tržnici. Nakonec jsem jim ještě vzal náklaďák s taženým kanonem, který jsem schoval doma na farmě. [Serhiy Basisty]

Večer se členovi teritoriální obrany podařilo zajistit příslib letecké podpory, pokud pro ni vytyčí dostatečně důležitý cíl. Tři domobranci s kalašnikovy a jedním RPG zaútočili na reorganizovanou kolonu, která se následující ráno před svítáním pokusila opět dojet z Dobre do Baštanky. Přestože střela z RPG minula cíl, výbuch stačil k zastavení vozidel. Při prvním náletu pak bojový letoun svými kanóny rozstřílel zablokovanou kolonu, díky druhému náletu došlo k efektivnímu zničení rozvíjejícího se dělostřelectva na poli před městem.

Kořistní zbraně

Po bitvě domobranci předali ukrajinské armádě celkem 40 kusů nepoškozené těžké techniky, včetně dvou funkčních protiletadlových systémů Pantsir S1. Mnohem více ruských vozidel bylo poškozeno či zcela zničeno, včetně dalšího sytému Pantsir, který zcela shořel.

Kromě zbraní domobranci ukořistili velké množství piva. K jejich překvapení totiž celá řada BTR nebyla napěchovaná municí, ale zjevně ukradenými přepravkami s pivem (zatímco pěchota se vezla na střeše). Pověstné automatické pračky a záchodové mísy v ruských vozech nenašli, namísto toho tato konkrétní kolona vydala mikrovlnné trouby a automatické kávovary.

Rusové zavraždili celkem šest členů milice, přičemž v jednom případě se jednalo o zastřelení již zajatého zraněného domobrance.

Bombardování a nahrazování místní populace

Rusové definitivně rezignovali na dobytí Baštanky 7. března. Následovaly dlouhé měsíce bombardování především z Gradů a Uraganů, ale také z Tornád a leteckými pumami. V dubnu a červnu Baštanku zasáhly také řízené střely.

Ti, kdo v Baštance zbyli, však měli dobrý důvod nepochybovat o správnosti svého odboje. V Snihurivce, kam se po debaklu v Baštance Rusové stáhli, a z níž učinili své logistické centrum, totiž začali okupanti obsazovat domy a přilehlé farmy svými burjatskými příbuznými.

Jak moc se zde Rusům líbilo, není jasné, protože na začátku října 2022 se museli vypakovat v důsledku ukrajinské ofenzívy v chersonském směru. Lze předpokládat, že rodiny okupantů se nevrátily zpátky do Asie, ale spíše dnes žijí v domech zavražděných či vyhnaných Ukrajinců na jiných okupovaných územích.

Zdroje: Irish Times, Institute for War and Peace, War in Ukraine With English Subtatiles, Ukraine Crisis Media Center,

Čestná zmínka: Domobrana v Sumy (záchrana východního přístupu ke Kyjevu ve dnech 24.2. – 6.4. 2022)


Komentář zbrojnice.com

Hlava 22 české armády má následující podobu: 1) Ozbrojení civilisté nejsou přínosem pro moderní obranu, přičemž Ukrajina nepředstavuje výjimku z pravidla, protože zde mají povinnou vojenskou službu. 2) Povinná vojenská služba není přínosná, protože pouze vysoce profesionální voják má zásadní přidanou hodnotu na moderním bojišti. A proto armáda odmítá Stanovené zálohy.

Udržení Baštanky přitom ukazuje faleš tohoto argumentu, protože dostupné zdroje hovoří v tom smyslu, že většina členů domobrany neměla předchozí vojenskou zkušenost.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků na veřejných prostranstvích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů ve válečných konfliktech

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

2 Replies to “Čestná zmínka: Domobrana v Baštance (odražení ruského postupu na Kryvyj Rih 1.3.2022)

  1. Je to tím, že Rusové jeli na přehlídku a ne do boje. Ale tahle absurdita by byla na speciální serii článků.

    Kdyby takto reagovali Češi 15.3.1939, asi by skončili mnohem hůř. Stejně tak, kdyby postávali Palestinci na dohled od kolony IDF … ti masakrují běžně úplně všechny.
    Nakonec, i dobové záběry z aktivit obyvatel a okupantů roku 1968 ukazují, že civilista může dělat problémy vojsku víceméně jen tehdy, když vojáci nejsou v režimu genocidy.

    Můžeme si z toho vzít poučení, že ozbrojený Čech by nejspíš mohl lehkými zbraněmi znepříjemnit život ruské armádě, ale že Němci, Američani nebo Izraelci by Čechy zlikvidovali ještě před možným kontaktem. Je to prostě dáno mentálním nastavením.

  2. Ta obec/oblast je v kraji výjimečná asi i jazykově, protože to je standardně ruskojazyčná oblast.
    Důvodem je historie – byla založena imigranty z Polavy, proto se jí dřív říkalo Poltavka.

    Основано село в начале XIX века переселенцами — преимущественно государственными крестьянами и казаками с Полтавщины и Черниговщины. Позднее здесь оседало немало беглых крепостных крестьян. Происхождение названия населённого пункта связывают с первыми поселенцами, среди которых большинство будто бы было с Полтавщины.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *